Dzień Otwarty Biblioteki MGB – spotkanie promocyjne w ramach Kongresu „Metropolia Kultury”
Zapraszamy na Dzień Otwarty Biblioteki Muzeum Górnośląskiego! O tym, że przy placu Jana III Sobieskiego w Bytomiu mieści się biblioteka, wie każdy. O tym, że nie jedna – nieliczni. Nasze zbiory to niemalże 70 tysięcy woluminów tematycznie związanych z działalnością Muzeum (sztuka, przyroda, archeologia, etnografia, historia), Górnym Śląskiem i samym
Miecz kata, który leczył ludzi! Zapraszamy na naszą nową wystawę!
Trokar do przebijania wzdętego bydła z przełomu XIX i XX wieku, przyrząd do puszczania krwi z 1870 roku, figury magiczne, wizerunki świętych przywoływanych na pomoc w rozmaitych schorzeniach, szczypce i krzyże choleryczne, kasetka podróżna na flakony z solami trzeźwiącymi, olejek złodziei, elementy wyposażenia apteki z XIX wieku, grzebienie do usuwania
Oferta edukacyjna towarzysząca wystawie „Co cię nie zabije, to cię wzmocni. Dawna medycyna ludowa”
Lekcje muzealne 1. Zielona apteka przodków, klasy 1–3, 4–6 Zajęcia wprowadzają uczestników w świat dawnych praktyk zielarskich, ukazując ich znaczenie w kulturze i codziennym życiu przodków. Podczas spotkania uczniowie poznają źródła historyczne dotyczące ziół, ich zastosowania lecznicze i symboliczne. Lekcja łączy elementy opowieści historycznej z możliwością obejrzenia wybranych roślin i
Stażystki z tarnogórskiego „Plastyka” zdobywają doświadczenie w MGB
„Stażyści z Plastyka zdobywają rynek pracy” to projekt przeznaczony dla uczennic i uczniów klas III i IV Technikum nr 7 w Tarnowskich Górach. W roku szkolnym 2025/2026 staże u regionalnych pracodawców zrealizuje 50 uczestników z kierunku technik grafiki i poligrafii cyfrowej oraz technik stylista. Muzeum Górnośląskie w Bytomiu jest jedną
W naszym muzeum trwa Międzynarodowy Dzień Archeologii pt. „Pierwsze razy w dziejach świata – jak zaczynała się ludzkość?”. Zapraszamy 11 października od 11.00 do 14.00!
W naszym muzeum trwa właśnie Międzynarodowy Dzień Archeologii. Jeżeli jesteście gdzieś w pobliżu, to zapraszamy do godziny 14.00. Naprawdę warto! Przygotowaliśmy dla Was m.in. warsztaty dla dzieci „Pierwsze narzędzia, pierwsza ceramika, pierwsza sztuka i pierwsza muzyka” czy wykop archeologiczny „Jak wygląda praca na stanowisku archeologicznym z epoki kamienia?”. Dzięki połączeniu
Na tropie mew! Wraz z TAURON-em śledzimy Mewawata, Fotowolta i Amperka
TAURON Polska Energia wspólnie z Muzeum Górnośląskim w Bytomiu ruszyli tropem wyjątkowych ptasich podróżników – mew czarnogłowych! Te rzadkie ptaki, których w Polsce gniazduje zaledwie kilkadziesiąt par (a połowa z nich w województwie śląskim), zostały wyposażone w nadajniki GPS/GSM firmy INTERREX-RINGS, dzięki którym możemy śledzić ich wędrówki. Imiona ptaków Pracownicy
Od 23 do 25 października zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniach w ramach Kongresu „Metropolia Kultury”
Trwają przygotowania do Kongresu „Metropolia Kultury” organizowanego w ramach przygotowań do objęcia przez Katowice i Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię tytułu Polskiej Stolicy Kultury 2027. Gospodarzem drugiej edycji wydarzenia będzie nasze miasto – Bytom, gdzie od 23 do 25 października odbędzie się szereg warsztatów, dyskusji i wykładów dla osób działających w sektorze kultury
9 października zapraszamy na spotkanie z Moniką Śliwińską pt. „O sztuce opowiadania biografii”
Możemy nasze spotkanie zapowiedzieć tak: Monika Śliwińska – dziennikarka i redaktorka, od 2009 roku związana z Ośrodkiem „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie, i wymienić jej książki i nagrody. Możemy jednak i tak: Monika Śliwińska – autorka biografii Stanisława Wyspiańskiego i artystów wokół niego skupionych. Pisarka zafascynowana epoką i
W październiku otworzymy dla Was nową wystawę czasową pt. „Co cię nie zabije, to cię wzmocni. Dawna medycyna ludowa”
„Co cię nie zabije, to cię wzmocni. Dawna medycyna ludowa” to nasza propozycja na nadchodzącą jesień. Ekspozycję będzie można zwiedzać od 17 października 2025 roku. Założeniem wystawy jest przedstawienie zagadnień dotyczących lecznictwa ludowego. Na wystawie scharakteryzowane zostaną dawne metody lecznicze praktykowane zarówno we wsiach, jak i wśród ludności robotniczej. Zaprezentujemy
Weekend seniora z kulturą w MGB. Zapraszamy 4 i 5 października
Muzeum Górnośląskie jak co roku włącza się w akcję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Weekend seniora z kulturą”. Wzorem lat ubiegłych przygotowaliśmy ofertę dla seniorów, którzy chętnie odwiedzają naszą placówkę. W tym roku ze względu na ograniczony zasięg naszej działalności (główny gmach, poza kasą biletową, do grudnia 2027 ze względu
Koncert dla najmłodszych w ramach XX Międzynarodowego Festiwalu im. G.G. Gorczyckiego
Koncert dla najmłodszych w ramach XX Międzynarodowego Festiwalu im. G.G. Gorczyckiego odbył się w środę 24 września 2025 r. w sali Kolumnowej MGB. Podczas koncertu najmłodsi melomani mieli okazję wsłuchać się w brzmienie dwóch niezwykłych instrumentów – klarnetu i akordeonu, a repertuar wypełniła muzyka, w której oba instrumenty czują się
24 września zapraszamy na wykład „Uwięzieni przez historię. Listy Marii Dąbrowskiej i Jerzego Stempowskiego”
Wydaje się, że autorkę „Nocy i dni” znamy dość dobrze, natomiast znacznie mniej mówi nam nazwisko Jerzego Stempowskiego. Wielbiciele Dąbrowskiej kojarzą: Stanisław Stempowski był wieloletnim partnerem Marii Dąbrowskiej, zaś Jerzy to jeden z jego synów. Eseista i pisarz. Wnikliwy obserwator upadającej Europy. Należeli do tego samego pokolenia. Poprzez związki ze
Publikacja „Podróż przez wieki. Bakterie – dinozaury – ludzie” już w sprzedaży!
Książka „Podróż przez wieki. Bakterie – dinozaury – ludzie” to próba rozszerzonego podsumowania dwóch wystaw w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu: już niedostępnej „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów” oraz właśnie otwartej kontynuacji „Od dinozaurów do człowieka. Historia życia na Ziemi”. Jest to opowieść o powstaniu i historii życia
Wernisaż wystawy „Od dinozaurów do człowieka. Historia życia na Ziemi” za nami
Wystawa „Od dinozaurów do człowieka. Historia życia na Ziemi” otwarta! Ekspozycja ma za zadanie pokazanie ewolucji ssaków na tle środowisk przyrodniczych kolejnych epok od karbonu do czwartorzędu. Jej założenia oparte są na najnowszych „trendach” w paleontologii, zakładających, że historia naszej linii rozwojowej zaczyna się nie wraz z „prawdziwymi ssakami”, ale
Oferta edukacyjna towarzysząca wystawie „Od dinozaurów do człowieka. Historia życia na Ziemi”
Wystawę „Od dinozaurów do człowieka. Historia życia na Ziemi” tworzą liczne eksponaty, w tym oryginalne szczątki, a także szereg rekonstrukcji czaszek hominidów, jaskini z rysunkami naskalnymi oraz obozowiska wczesnych ludzi. Całość ekspozycji dopełniają zajęcia edukacyjne „Było sobie życie”. Lekcja każdorazowo dostosowana jest do percepcji uczniów klas IV–VIII oraz do młodzieży
„Miasto” – nowa część wystawy „Przyroda Górnego Śląska”. Zmieniamy się, by zachwycać!
Ciesząca się ogromną popularnością stała wystawa „Przyroda Górnego Śląska” wzbogaci się o kolejną część pt. „Miasto”. Niedziela 21 września 2025 roku to ostatni dzień, w którym będzie można zobaczyć ekspozycję. Po tej dacie wystawa zostanie zamknięta do grudnia 2027 roku w związku z realizowanym projektem „Modernizacja infrastruktury Muzeum Górnośląskiego w















