Trwają Europejskie Dni Archeologii

Każdy może zostać wikingiem! Spójrzcie tylko! Trwają Europejskie Dni Archeologii, w ramach których odbyły się warsztaty dla dzieci „Niesamowity świat wikingów”. Podczas zajęć najmłodsi zapoznali się z typami wikińskich statków, podstawowymi rodzajami węzłów żeglarskich, zasadami posługiwania się kompasem oraz ze znanymi stanowiskami archeologicznymi z reliktami okrętów.

Świetną zabawą okazało się samodzielnie sklejenie modelu łodzi wikingów – drakkara oraz figurki wikinga. Całość dopełniły warsztatowe zajęcia, podczas których można było poczuć się jak prawdziwi archeolodzy. Młodzi fascynaci archeologicznych zagadek mieli okazję poczuć emocje jak odkrywcy wikińskiej łodzi z Osenberg. Zobaczcie tylko, co znaleziono w piaskowym wykopie!

 

Prelekcja Beaty Badury – kierownik Działu Archeologii MGB  była okazją, żeby przedstawić fakty, obalić mity i na nowo odkryć fascynujący świat wojowników z Północy. Kim byli wikingowie, dlaczego tak dobrze szły im podboje? Co sprawiało, że tak świetnie żeglowali nocą i kiedy było pochmurno? Co było ich tajną żeglarską bronią? Jakie sekret tkwi w świetnie przygotowanych żaglach, które pozwalały im na dalekie rejsy?

18 czerwca 2023 (niedziela), 14.30
„Wikiński ślad”
/ spotkanie przy zabytku archeologicznym
prowadzi: Beata Badura (Oddział Górnośląski SNAP)
pl. Jana III Sobieskiego 2
/ wstęp 2 zł