Grafika promująca wystawę czasową „Górnośląskie kroszonki 2025”
18:30

„Górnośląskie kroszonki 2025”

Wystawa „Górnośląskie kroszonki” ponownie w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu! Już od 6 kwietnia możecie oglądać prawdziwe arcydzieła kroszonkarskie. Dla naszej instytucji to niemal sztandarowa ekspozycja. Warto wybrać się na tę wystawę przed Wielkanocą, by zainspirować się wzorami kroszonek, które później będzie można umieścić w świątecznym koszyku. Zapraszamy! Wystawie towarzyszy konkurs dla kroszonkarzy, cieszący się wśród miłośników zdobienia wielkanocnych jaj dużą…

Grafika promująca wystawę czasową „Alchemia epoki przemysłu”. Po środku żeliwna figura kobiety.
19:00

„Alchemia epoki przemysłu. XIX-wieczne odlewnictwo artystyczne ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu”

XIX-wieczne odlewnictwo artystyczne to znaczący obszar zbiorów Działu Sztuki Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, obejmujący swym zasięgiem blisko sto siedemdziesiąt eksponatów będących odlewami wykonanymi głównie z żeliwa oraz w mniejszym stopniu z cyny i brązu. Bogactwo oraz różnorodność tej części kolekcji sprawia, iż jest ona jednym z najliczniejszych tego typu zbiorów w Polsce. Jej trzon stanowią gemmy, plakiety, niewielkich rozmiarów posągi,…

Grafika informacyjna. Tytuł wystawy oraz kolorowe puzzle wraz z zarysem starego planu miasta.
19:45

„Bytomskie puzzle. Archeologia miasta”

Z okazji 770. rocznicy lokacji Bytomia Dział Archeologii Muzeum Górnośląskiego przygotował wystawę, która obrazuje efekty badań archeologicznych prowadzonych na obszarze naszego miasta od ponad 100 lat. Badania obejmowały rejon Wzgórza Świętej Małgorzaty, Rynku oraz ościennych placów i ulic. Celem ekspozycji jest przypomnienie najstarszych dziejów Bytomia, nie tylko jego mieszkańcom. Wzmiankowany w źródłach w XII wieku, już od wczesnego średniowiecza Bytom…

Grafika promująca wystawę specjalną „Zwierzęta przeklęte. Wąż”
20:45

„Zwierzęta przeklęte. Wąż”

Inwazja węży! Zapraszamy na wyjątkową wystawę interdyscyplinarną „Zwierzęta przeklęte. Wąż”. To druga odsłona cyklicznej ekspozycji ukazującej zwierzęta, które od wieków wzbudzały u ludzi strach, przerażenie, uczucie odrazy, a jednocześnie fascynowały człowieka wyglądem, niezwykłymi zwyczajami, sprytem, siłą czy sposobem zabijania. Po sukcesie wystawy „Zwierzęta przeklęte. Wilk” (listopad 2019 – marzec 2020) tematem tegorocznej ekspozycji uczyniliśmy węża. Wąż jako zwierzę od dawien…

21:15

„Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”

Wystawa „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów” jest niezwykłą opowieścią prezentującą historię życia na Ziemi od samego jego początku – pojawienia się pierwszych organizmów jednokomórkowych 2,5 miliarda lat temu – do końca epoki dinozaurów. Jest to również opowieść o ciągłych przemianach życia aż do kluczowego momentu – wielkiego wymierania kredowego, podczas którego zniknęły wielkie gady, a małe ssaki…

Śląskie

Muzeum Górnośląskie

jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.