„Bytomskie puzzle. Archeologia miasta”
Z okazji 770. rocznicy lokacji Bytomia Dział Archeologii Muzeum Górnośląskiego planuje przygotowanie wystawy, która obrazować będzie efekty badań archeologicznych prowadzonych na obszarze naszego miasta od ponad 100 lat. Obejmowały one rejon Wzgórza Świętej Małgorzaty, Rynku oraz ościennych placów i ulic. Celem ekspozycji jest przypomnienie najstarszych dziejów Bytomia, nie tylko jego mieszkańcom. Wzmiankowany w źródłach w XII wieku, już od wczesnego…
„Zwierzęta przeklęte. Wąż”
Inwazja węży! Zapraszamy na wyjątkową wystawę interdyscyplinarną „Zwierzęta przeklęte. Wąż”. To druga odsłona cyklicznej ekspozycji ukazującej zwierzęta, które od wieków wzbudzały u ludzi strach, przerażenie, uczucie odrazy, a jednocześnie fascynowały człowieka wyglądem, niezwykłymi zwyczajami, sprytem, siłą czy sposobem zabijania. Po sukcesie wystawy „Zwierzęta przeklęte. Wilk” (listopad 2019 – marzec 2020) tematem tegorocznej ekspozycji uczyniliśmy węża. Wąż jako zwierzę od dawien…
„Rytm miasta”
Z okazji 770. rocznicy nadania Bytomiowi praw miejskich zaprosiliśmy dorosłych fotografów-amatorów do udziału w Konkursie Fotograficznym „Rytm Miasta”. Naszym celem było promowanie walorów kulturowych i przyrodniczych Bytomia oraz uprawiania fotografii jako środka do ich dokumentowania i upowszechniania, a także inspirowanie do aktywności twórczej mieszkańców Bytomia i osób zainteresowanych tym miastem. Zaproponowaliśmy pięć kategorii tematycznych: Pejzaż Codzienność Dziedzictwo Sytuacja Industria. Stawiając…
„Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”
Wystawa „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów” jest niezwykłą opowieścią prezentującą historię życia na Ziemi od samego jego początku – pojawienia się pierwszych organizmów jednokomórkowych 2,5 miliarda lat temu – do końca epoki dinozaurów. Jest to również opowieść o ciągłych przemianach życia aż do kluczowego momentu – wielkiego wymierania kredowego, podczas którego zniknęły wielkie gady, a małe ssaki…