Już 17 i 18 czerwca zapraszamy na Europejskie Dni Archeologii!

Już 17 i 18 czerwca zapraszamy do wzięcia udziału w Europejskich Dniach Archeologii! Dla naszej instytucji będzie to mocny debiut, taki jak tytułowi wikingowie! O ich fascynującym świecie, kulturze i dziedzictwie dowiecie się podczas prelekcji, warsztatów i wykopalisk. Przedstawimy fakty, obalimy mity, wspólnie odkryjemy fascynujący świat wojowników z Północy i tajniki archeologii. Zapraszamy!

17 czerwca 2023 (sobota), 12.30
Niesamowity świat wikingów

/ warsztaty dla dzieci i wykopaliska archeologiczne
prowadzi: Dział Archeologii MGB
ul. Wojciecha Korfantego 34
/ obowiązują zapisy w Dziale Edukacji: 32 281 82 94, w. 127, wstęp 14 zł

Uczestnicy warsztatów zapoznają się z typami wikińskich statków, podstawowymi rodzajami węzłów żeglarskich, zasadami posługiwania się kompasem oraz ze znanymi stanowiskami archeologicznymi z reliktami okrętów. Następnie samodzielnie wytną i skleją model drakkara oraz figurkę wikinga. Ponadto podczas wykopalisk poznają metodologię badań archeologicznych. Będą eksplorować obiekty, zabezpieczać i dokumentować znaleziska. Spróbują też zinterpretować wyniki.

17 czerwca 2023 (sobota), 14.30
Po nitce do kłębka, czyli archeologia o wikingach

/ prelekcja
prowadzi: Beata Badura (Oddział Górnośląski SNAP)
Sala Kolumnowa, ul. Wojciecha Korfantego 34
/ wstęp 1 zł

Kim naprawdę byli wikingowie? Czy ślady ich obecności można odnaleźć na terenach dzisiejszych ziem polskich? Jakie są najsłynniejsze stanowiska archeologiczne wikingów? Czy w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu znajdują się artefakty o proweniencji północnej? To tylko niektóre z wielu pytań, na które słuchacze uzyskają odpowiedzi podczas prelekcji.

18 czerwca 2023 (niedziela), 14.30
Wikiński ślad

/ spotkanie przy zabytku archeologicznym
prowadzi: Beata Badura (Oddział Górnośląski SNAP)
pl. Jana III Sobieskiego 2
/ wstęp 2 zł

W zbiorach archeologicznych Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu znajduje się kilka zabytków wczesnośredniowiecznych, pochodzących prawdopodobnie ze Skandynawii. Należą do nich topory i zdobione strzemię. Obiekty zostaną udostępnione uczestnikom specjalnie na to spotkanie.