„Zainspirowani Szukalskim 2023” pod honorowym patronatem Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Multidyscyplinarny projekt artystyczny „Zainspirowani Szukalskim 2023” – Edycja II pod honorowym patronatem Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Po raz kolejny nasze Muzeum będzie patronować wyjątkowemu wydarzeniu, które odbędzie się w Kazimierzu Dolnym w dniach 29.07.- 6.082023. Podstawowym celem projektu o wysokiej randze artystycznej jest popularyzacji unikalnej twórczości Stanisława Szukalskiego jako artysty niesłusznie zapomnianego i programowo pomijanego w opisywaniu polskiej sztuki XX wieku.

Projekt obejmuje przygotowanie wystawy prac plastycznych, zainspirowanych twórczością Stanisława Szukalskiego oraz działań towarzyszących o charakterze multimedialnym: mappingu, performance, koncertów muzyki autorskiej, nawiązującej do życia i twórczości Artysty.

Wyjątkowymi punktami programu będą też: wystawa prac ostatniego członka Szczepu Rogate Serce Franciszka Frączka (Słońcesława z Żołyni), projekcja unikalnych materiałów dokumentujących wypowiedzi samego Artysty (ze zbiorów prywatnych oraz od prawnych spadkobierców Szukalskiego), prelekcje i prezentacje dotyczące specyfiki i oryginalności dokonań Szukalskiego, a także poszczególnych wątków działań twórców inspirujących się ikonograficznym bogactwem dzieła Szukalskiego: moda, tatuaż, wizualizacje z wykorzystaniem źródeł i symboli, z których czerpał Artysta. Projekt zakłada wydarzenia rozłożone w czasie (wystawa rzeźb, malarstwa, rysunku, instalacji, grafiki, fotografii, projektowania użytkowego, projekcje filmowe) oraz jednorazowe (wykład, prelekcja, performance, koncert).

Przypomnijmy, że Muzeum Górnośląskie w Bytomiu dysponuje bezsprzecznie największą w Polsce kolekcją prac Stanisława Szukalskiego i członków Szczepu Szukalszczyków herbu „Rogate Serce”. Zgromadzone obiekty stanowią żelazny punkt programu zapoznawania się z  oryginalną twórczością Stacha z Warty nie tylko miłośników twórczości samego Szukalskiego i szczepowców, ale też wszystkich osób zainteresowanych naukową czy badawczą działalnością, służącą analizie i promocji tak wyjątkowego zjawiska międzywojennej sztuki polskiej oraz emigracyjnych losów Szukalskiego.

Sobota 29.07.2023

11.00 – 19.00 „Starożytna Sztuka Tatuowania” – Performance Tatuatorski
Gminny Zespól Szkół w Kazimierzu Dolnym, ul. Szkolna 1, sala 1

12.00 Otwarcie wystaw w przestrzeni Miasteczka Filmowego
Gminny Zespól Szkół w Kazimierzu Dolnym, ul. Szkolna 1, sala 2

15.00 Wykład „Tatuaże starożytnych plemion”

Gminny Zespól Szkół w Kazimierzu Dolnym, ul. Szkolna 1, sala 1

Niedziela 30 .07.2023

17.00 KONCERT jazzowy Hania i Kuba Derej –

Poniedziałek 31.07.2023

18.30 KONCERT – Malowanie dźwiękiem – improwizacje muzyki elektronicznej Hani Derej –

Sobota 5 .08.2023

12.00 – WERNISAŻ – Franciszek Frączek – Słońcesław z Żołyni
Dział Historii i Kultury Regionu Muzeum Nadwiślańskiego (Dwór z Gościeradowa), ul. Podzamcze 20

12.30 – SPOTKANIE – KOROWÓD ROGATEGO SERCA – przejście po wszystkich ekspozycjach projektu

13.00 – WERNISAŻ Kamienica Celejowska

13.30 – WERNISAŻ – KOKPiT ul. Lubelska 12, sala duża

14.00 – Dlaczego świat zapomniał o Stanisławie Szukalskim? Wywiad z Anną Dobrowolską i Irkiem Dobrowolskim.
KOKPiT ul. Lubelska 12, sala kinowa

15.00 – SPOTKANIE -Janusz Gilewicz – Najsłynniejszy na Świecie nieznany artysta. Zbigniew Ziółkowski VEL. Joy Baby
sala kinowa KOKPIT

18:30 Koncert Miss God

Niedziela 6 .08.2023

13.00 – Janusz Gilewicz – projekcja filmów z komentarzem autorskim.

sala kinowa KOKPIT
SPOTKANIE -Janusz Gilewicz – Sen Lunatyka , Skrzydła w moim sercu, Objawienie Swiatła Zofii – projekcja filmów z komentarzem autorskim –

14.00 – Subiektywnie o Szukalskim. Spotkanie poprowadzi Tomasz Stokowski

sala kinowa KOKPIT: