Po raz kolejny organizujemy dla Was „Wakacje pod chmurką”! Jak to działa? Na każdy tydzień wakacji przygotowaliśmy inny temat, który będzie realizowany dwukrotnie: w każdą środę oraz każdą sobotę w samo południe.
W czasie letnich spotkań zgłębimy różne dziedziny wiedzy – od przyrodniczej przez archeologiczną aż po sztukę. Odwiedzimy hotel dla owadów, zanurzymy się w świecie potworów i zwierząt rodem ze średniowiecza, pomalujemy i ozdobimy drewniane zabawki, stworzymy torby z przedstawieniami dinozaurów, zaprojektujemy część ubioru, która zmieni Was w prehistoryczne jaszczury, narysujemy unikatowe dzieła sztuki i wiele, wiele więcej. Zapraszamy!
zbiórka: przed kasą główną MGB, pl. Jana III Sobieskiego 2
prowadzi: Dział Edukacji, Dział Archeologii
wstęp: 14 zł
obowiązują zapisy w Dziale Edukacji: 32 281 82 94, w. 127
uwaga: w przypadku deszczu organizatorzy zastrzegają sobie prawo do realizacji zajęć w budynku.
Warsztaty trwają około 1,5 godziny i są skierowane dla dzieci w wieku 6–12 lat.
Istnieje możliwość przeprowadzenia dodatkowych warsztatów dla grup zorganizowanych.
***
28 czerwca i 1 lipca / godz. 12.00
Tę pszczółkę, którą tu widzicie
prowadzi: Cecylia Jańczuk
Jak wyglądałby świat bez pszczół? Czy to prawda, że owady te wymierają? Jak można im pomóc? Czym jest domek dla robali? Wspólnie poszukamy odpowiedzi na powyższe pytania i dowiemy się, jak zbudować domek dla zapylaczy, oraz odkryjemy, czym tak naprawdę jest łąka.
5 i 8 lipca / godz. 12.00
Wakacje z archeologią. Beboki z kachli
prowadzi: Dział Archeologii MGB
Lubicie odkrywać tajemnice, które skrywa przeszłość? Dobrze się składa! Zapraszamy Was na warsztaty, podczas których będziecie mieli szansę zanurzyć się w barwnym świecie potworów i niezwykłych zwierząt rodem ze średniowiecza. Odkryjemy tajemnicze zwierzaki i fantastyczne stwory przypominające smoki i stonogi, ukryte na starych kaflach, by następnie uczestniczyć w wykopaliskach archeologicznych i warsztatach ceramicznych.
12 i 15 lipca / godz. 12.00
Pomaluj sobie zabawkę
prowadzi: Magdalena Pospieszałowska
Podczas warsztatów własnoręcznie pomalujecie i ozdobicie drewniane zabawki, które następnie zabierzecie ze sobą do domu. A przy okazji dowiecie się wielu ciekawych rzeczy o zabawkach naszych pradziadków.
19 i 22 lipca / godz. 12.00
Od morza do chmur i z powrotem
prowadzi: Anna Rak
Czy kolorowe bazgroły mogą zamienić się w dzieło sztuki? Udowodnimy, że tak! Zapraszamy na warsztaty, podczas których będziemy wspólnie oswajać sztukę, a także szukać odpowiedzi na takie pytania, jak: czym jest kolor, w jaki sposób uzyskać jego odcienie i jak mieszać barwy, aby stworzyć rysunek pełen ekspresji?
26 i 29 lipca / godz. 12.00
Dawno temu w Bytomiu
prowadzą: Magdalena Pospieszałowska i Cecylia Jańczuk
Czy w legendach możemy znaleźć prawdę o prehistorycznych czasach? Czy Bytom zawsze znajdował się w tym samym miejscu na Ziemi? Jakie stwory można było w nim spotkać dawno, dawno temu? Podczas warsztatów stworzymy oryginalne torby z przedstawieniami dinozaurów, które, jak wiemy, wszyscy uwielbiają.
2 i 5 sierpnia / godz.12.00
Kamuflaż na dinozaura
prowadzą: Anna Rak i Marek Ryś
Dzięki tym warsztatom nie tylko dowiecie się wielu ciekawych rzeczy o dinozaurach i zobaczycie skamieniałe kości prehistorycznych istot, ale ponadto każdy będzie mógł zamienić się w niemal prawdziwego dinozaura i śmiało wkroczyć w świat sprzed milionów lat. Stworzycie specjalny kostium, który, chociaż skromny, zmieni Was w prehistoryczne jaszczury.
9 i 12 sierpnia / godz. 12.00
Zasuszone w książce – letnie zakładki
prowadzi: Cecylia Jańczuk
Każda osoba czytająca książki potrzebuje jednego niezbędnego narzędzia – zakładki! I najlepiej, by była najładniejsza i najoryginalniejsza na świecie. Podczas warsztatów stworzymy przepiękne zakładki, wykorzystując suszone kwiaty i trawy.
16 i 19 sierpnia / godz. 12.00
Aura na dinozaura
prowadzi: Marek Ryś
Wszyscy interesujemy się dinozaurami, ale to, co sobie na ich temat wyobrażamy, często nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Jak to było naprawdę, dowiemy się na naszych zajęciach. A przy okazji być może odkryjemy kilka nieznanych nauce gatunków.
23 i 26 sierpnia / godz. 12.00
Na książęcym dworze – średniowieczne opowieści
prowadzi: Cecylia Jańczuk
Kto nie jest ciekawy, czym w wolnym czasie zajmowały się księżniczki i rycerze? I czy wszystko było im wolno? Zajęcia przeniosą Was na średniowieczny dwór. Dowiecie się, jakie panowały tam obyczaje, czym się zajmowano i na jakie rozrywki można było liczyć. Podczas zajęć uczestnicy nie tylko poznają teorię, ale również praktykę: będą mieli okazję nauczyć się prostego tańca, dzięki czemu doświadczą, jak bawili się dworzanie w średniowieczu.