2 lipca zapraszamy na ostatnie oprowadzanie po wystawie „Jacek Sienicki. Wszystkie te rzeczy, które muszę mieć obok siebie”

2 lipca o godzinie 12.30 zapraszamy na ostatnie oprowadzanie po wystawie „Jacek Sienicki. Wszystkie te rzeczy, które muszę mieć obok siebie”!

Obraz Jacka Sienickiego "Mięso bez daty". Grafika do wystawy "Jacek Sienicki. Wszystkie te rzeczy, które muszę mieć obok siebie".

Grafika do wystawy „Jacek Sienicki. Wszystkie te rzeczy, które muszę mieć obok siebie”.

Jacek Sienicki (1928–2000) był twórcą, który kreował swą artystyczną tożsamość głównie za pomocą malarstwa i rysunku. Urodził się w Warszawie. Tutaj spędził również okres II wojny światowej. Przez wiele lat pełnił funkcję profesora na Wydziale Malarstwa stołecznej Akademii Sztuk Pięknych. Działalność pedagogiczna stanowiła bowiem, obok malarstwa i rysunku, drugą wielką pasję profesora Sienickiego. Jacek Sienicki był również współpomysłodawcą wystawy „Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi”, zwanej „Arsenałem ’55”, która po dziś dzień uznawana jest za jedno z ważniejszych XX-wiecznych wydarzeń kulturalnych w Polsce. W latach 80. artysta pozostawał aktywnym uczestnikiem Ruchu Kultury Niezależnej, dając wyraz sprzeciwu wobec systemu.

Potrzeba zgłębiania istoty opisywanych przedmiotów spowodowała, iż Jacek Sienicki ujmował swoje prace najczęściej w formie cykli (m.in. „Ściany”, „Wnętrza”, „Ostrowik”). Ze względu na obdarzanie rzeczy zwykłych i prostych wielkim szacunkiem nazywany był portrecistą przedmiotów. Obok tworzenia pogłębionych wizerunków rzeczy Sienicki interesował się również naturą. W jego twórczości można odnaleźć wiele pejzaży, a także znaczącą liczbę wyobrażeń drzew. Efekt szarości obrazu przy jednoczesnej polifonii barw, fakturowe bogactwo przedstawień, niebywała ich emocjonalność czy wreszcie sytuowanie form na granicy realności i abstrakcji to kwestie, którymi Jacek Sienicki nacechował swą sztukę.

Wystawa stanowi niepowtarzalną okazję do zaznajomienia się z niezwykłą twórczością Jacka Sienickiego. Ekspozycja jest drogowskazem, który ma poprowadzić widza w kierunku poznania opartego na bogactwie wrażeń, wynikających z percepcji dzieł wyjątkowych pod względem jakości i znaczenia.

To świetna okazja do tego, by choć przez chwilę oderwać się od balastu codzienności, zamieniając jej zgiełk na piękno i wyjątkowość doznań.

kiedy? 2 lipca 2023 (niedziela), godz. 12.30
gdzie? pl. Jana III Sobieskiego 2, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
kto prowadzi? Helena Kisielewska
wstęp? w cenie biletu na wystawę czasową
sponsor wystawy? Kancelaria Radcy Prawnego dr hab. Mirosław Pawełczyk, prof. UŚ