Panny z „Wesela” w żony zamienione. Kariatydy swoich czasów. Zapraszamy na wykład

Bohaterki Wyspiańskiego weszły do świata sztuki kilkanaście razy. I tkwią tam sobie cichutko. Ożywiane głosami uczniów i nauczycieli za sprawą lektury szkolnej. Należy jednak pamiętać, że wprowadzone zostały też do kultury polskiej  za sprawą swoich mężów i ich przyjaciół malarzy. Najpełniej, w  krasie i z przytupem na salony w wieku XXI wprowadziła je jednak  Monika Śliwińska. Przywróciła im twarze i sylwetki, pokazała charaktery, odkryła dla nas te postaci w taki sposób, że po lekturze nie ma Jadwigi,  jest Jadwisia, nie ma Marii, jest Marysia. Dziewczyny są z krwi i kości. Kochają, pracują na roli, handlują, gotują, przychodzą z pomocą bliźnim. Wydaje się, że pisarka wyczerpała temat. Tyle tu faktów, splotów, odnośników, powiązań.

Śliwińska pisarską intuicję ma znakomitą – losy Anny, Jadwigi i Marii są niezwykle interesujące. Pochodzące z biednego wiejskiego domu dziewczyny związane były z trzema ważnymi nazwiskami ówczesnej sceny kulturalnej Krakowa i Europy. Dwie z nich zostaną żonami wielce oryginalnych w życiu i twórczości artystów: Anna będzie wybranką Włodzimierza Tetmajera, Jadwisia zostanie żoną Lucjana Rydla. Maria zaś… nie zostanie żoną malarza de Laveaux.

Zatem historiom związków Anny, Marysi i Jadwisi, ich życia małżeńskiego, towarzyskiego, codziennym zmaganiom z losem, a w przypadku Anny pobytowi z rodziną w Sowietach, a potem wędrówce na Bliski Wschód i pobytowi w Indiach poświęcone zostanie nasze majowe spotkanie.

Bohaterki perfekcyjnie osadzone w ówczesnej epoce pozwalają czytelnikowi odkryć tamten czas,  zwyczaje i obyczaje, struktury i niuanse, a także zasady rządzące światem chłopskim i mieszczańskim. I o tym też porozmawiamy w ostatnią środę miesiąca zakochanych.  Zapraszamy.

kiedy? 31 maja 2023 (środa), godz. 17.00
gdzie? Centrum Edukacji, pl. Jana III Sobieskiego 2
kto prowadzi? Jolanta Zaczkowska
wstęp? 2 zł