Plakat "Noc z gwiazdami w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu". Budynek MGB nocą na tle rozgwieżdżonego nieba, z meteorytem zmierzającym w stronę budynku

Noc Muzeum 2024 coraz bliżej! Zapraszamy w sobotę 18 maja!

Przed nami kolejna Noc Muzeów. Tym razem Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza na „Noc z gwiazdami”. W planach pokaz meteorytów, tematyczne spotkania z zakresu historii, astrologii, przyrody, historii sztuki. Nie zabraknie bytomskich akcentów, pokazów tańca dawnego, opowieści z dreszczykiem oraz warsztatów dla dzieci. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy! Warto sprawdzić, jak

Continue reading
Obraz "Wit Stwosz jako dziecko" pędzla Jana Matejki. Przestrzeń wystawy „Jan Matejko. Prace ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu”.

Wystawa „Jan Matejko. Prace ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu” otwarta!

Szkice kompozycyjne odwołujące się do istotnych wydarzeń historycznych, takich jak Unia Lubelska, rysunki postaci króla Zygmunta Augusta, jego żony Barbary Radziwiłłówny czy królewskiego błazna Stańczyka, szkice do przedstawień związanych z osobą króla Jana Kazimierza, akwarelowy szkic fragmentu polichromii kościoła Mariackiego w Krakowie oraz szkicownik mistrza Jana – to wszystko znajduje

Continue reading

„Opis obrazu z ćwiczeniami literackimi”

Podczas zajęć poznamy język malarski i nauczymy się odczytywać informacje zapisane w obrazach. Zdobyte umiejętności pomogą nam w samodzielnym odczytaniu wybranego dzieła. Zajęcia odbywają się w Galerii Malarstwa Polskiego.  

Continue reading

„Neoklasycyzm i romantyzm w malarstwie polskim”

Porównując portrety i krajobrazy z trzech różnych epok z łatwością wychwycimy zmiany, jakie nastąpiły w widzeniu świata w XIX wieku. Zajęcia pokazują korelacje pomiędzy obrazami a literaturą.  

Continue reading

„Dwudziestolecie literackie w malarstwie”

Na zajęciach poznamy przemiany, jakie zaszły w polskim malarstwie w okresie międzywojnia, a przy okazji poznamy życie kulturalne przedwojennej Warszawy i Zakopanego. Jak nazywał się ulubiony malarz Skamandrytów? Czy rzeczywiście malarstwo dwudziestolecia międzywojennego stroniło od tematów literackich i kto był za to odpowiedzialny?  

Continue reading

„Wyspiański i jego wesele”

Jak wyglądało życie kulturalne w Krakowie na początku XX wieku, co ma wspólnego obraz Włodzimierza Tetmajera z dramatem Wesele i na czym polegał fenomen Wyspiańskiego? O tym wszystkim na nowej lekcji dla młodzieży.  

Continue reading

„Kierunki artystyczne od początku XIX wieku do współczesności”

Porównując portrety i krajobrazy z różnych okresów, z łatwością wychwycimy zmiany, jakie następowały w widzeniu świata w XIX i na pocz. XX wieku. Zajęcia pokazują korelację pomiędzy obrazami a literaturą.  

Continue reading
Kosmos namalowany przez dzieci

„Kosmos”

Co ma wspólnego kosmos z obrazami? Jak namalować świecącą gwiazdę i odbijającą światło planetę? Podczas zajęć poznamy wiele ciekawostek związanych z naszą najbliższą kosmiczną okolicą i wspólnie stworzymy wielkoformatowy kosmos.

Continue reading

„Jak stać się artystą?”

Zajęcia realizowane w Galerii Malarstwa Polskiego w formie zabawy przybliżają dzieciom podstawowe zagadnienia związane ze sztuką i nauczą opowiadać o obrazach. Podczas zajęć uczniowie zagrają w przedstawieniu muzycznym i stworzą miniaturowe obrazki za pomocą pasteli olejnych.  

Continue reading
Witraż

„Emocje zamknięte w obrazie”

Każdy z nas odbiera świat za pomocą zmysłów, a nasz odbiór jest bardzo subiektywny. Podczas zajęć wspólnie odczytamy informacje zakodowane w obrazach, poznamy język malarski i różnorodne możliwości w nim się kryjące oraz stworzymy prace plastyczne zawierające w kolorze i kresce maksymalną ilość emocji.  

Continue reading

„Smok Wawelski”

Podczas wspólnej zabawy najmłodsi dowiedzą się, jak namalować trójwymiarową przestrzeń na płótnie, jakie mogą być tematy malarskie i wezmą udział w przedstawieniu do obrazu Saturnina Świerzyńskiego Widok Wawelu.  

Continue reading

„Jabłuszko”

Zajęcia plastyczno-muzyczne przybliżające zagadnienia związane z barwą i mieszaniem kolorów, uczą najmłodszych, jak stać się artystą.  

Continue reading