Grafika zapowiada Noc Muzeów 2024 w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

Noc Muzeum 2024 coraz bliżej! Zapraszamy w sobotę 18 maja!

Przed nami kolejna Noc Muzeów. Tym razem Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza na „Noc z gwiazdami”. W planach pokaz meteorytów, tematyczne spotkania z zakresu historii, astrologii, przyrody, historii sztuki. Nie zabraknie bytomskich akcentów, pokazów tańca dawnego, opowieści z dreszczykiem oraz warsztatów dla dzieci. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy! Warto sprawdzić, jak

Continue reading

Wystawa „Jan Matejko. Prace ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu” otwarta!

Szkice kompozycyjne odwołujące się do istotnych wydarzeń historycznych, takich jak Unia Lubelska, rysunki postaci króla Zygmunta Augusta, jego żony Barbary Radziwiłłówny czy królewskiego błazna Stańczyka, szkice do przedstawień związanych z osobą króla Jana Kazimierza, akwarelowy szkic fragmentu polichromii kościoła Mariackiego w Krakowie oraz szkicownik mistrza Jana – to wszystko znajduje

Continue reading

Opis obrazu z ćwiczeniami literackimi

Podczas zajęć poznamy język malarski i nauczymy się odczytywać informacje zapisane w obrazach. Zdobyte umiejętności pomogą nam w samodzielnym odczytaniu wybranego dzieła. Zajęcia odbywają się w Galerii Malarstwa Polskiego.  

Continue reading

Neoklasycyzm i romantyzm w malarstwie polskim

Porównując portrety i krajobrazy z trzech różnych epok z łatwością wychwycimy zmiany, jakie nastąpiły w widzeniu świata w XIX wieku. Zajęcia pokazują korelacje pomiędzy obrazami a literaturą.  

Continue reading

Dwudziestolecie literackie w malarstwie

Na zajęciach poznamy przemiany, jakie zaszły w polskim malarstwie w okresie międzywojnia, a przy okazji poznamy życie kulturalne przedwojennej Warszawy i Zakopanego. Jak nazywał się ulubiony malarz Skamandrytów? Czy rzeczywiście malarstwo dwudziestolecia międzywojennego stroniło od tematów literackich i kto był za to odpowiedzialny?  

Continue reading

Wyspiański i jego wesele

Jak wyglądało życie kulturalne w Krakowie na początku XX wieku, co ma wspólnego obraz Włodzimierza Tetmajera z dramatem Wesele i na czym polegał fenomen Wyspiańskiego? O tym wszystkim na nowej lekcji dla młodzieży.  

Continue reading

Kierunki artystyczne od początku XIX wieku do współczesności

Porównując portrety i krajobrazy z różnych okresów, z łatwością wychwycimy zmiany, jakie następowały w widzeniu świata w XIX i na pocz. XX wieku. Zajęcia pokazują korelację pomiędzy obrazami a literaturą.  

Continue reading

Kosmos

Co ma wspólnego kosmos z obrazami? Jak namalować świecącą gwiazdę i odbijającą światło planetę? Podczas zajęć poznamy wiele ciekawostek związanych z naszą najbliższą kosmiczną okolicą i wspólnie stworzymy wielkoformatowy kosmos.

Continue reading

Jak stać się artystą?

Zajęcia realizowane w Galerii Malarstwa Polskiego w formie zabawy przybliżają dzieciom podstawowe zagadnienia związane ze sztuką i nauczą opowiadać o obrazach. Podczas zajęć uczniowie zagrają w przedstawieniu muzycznym i stworzą miniaturowe obrazki za pomocą pasteli olejnych.  

Continue reading

Emocje zamknięte w obrazie

Każdy z nas odbiera świat za pomocą zmysłów, a nasz odbiór jest bardzo subiektywny. Podczas zajęć wspólnie odczytamy informacje zakodowane w obrazach, poznamy język malarski i różnorodne możliwości w nim się kryjące oraz stworzymy prace plastyczne zawierające w kolorze i kresce maksymalną ilość emocji.  

Continue reading

Smok Wawelski

Podczas wspólnej zabawy najmłodsi dowiedzą się, jak namalować trójwymiarową przestrzeń na płótnie, jakie mogą być tematy malarskie i wezmą udział w przedstawieniu do obrazu Saturnina Świerzyńskiego Widok Wawelu.  

Continue reading

Jabłuszko

Zajęcia plastyczno-muzyczne przybliżające zagadnienia związane z barwą i mieszaniem kolorów, uczą najmłodszych, jak stać się artystą.  

Continue reading