Obrazek przedstawiający ośnieżone chaty. Nad brzegiem rzeki kolędnicy.

„Zwyczaje śląskie w cyklu rocznym (wybór tematyki)”

Zwyczaje zimowe na Górnym Śląsku Zima to na Górnym Śląsku okres wielu niezwykłych świąt i zwyczajów. W czasie zajęć porozmawiamy nie tylko o Barbórce i Bożym Narodzeniu, ale także odkryjemy, kto towarzyszył dawniej Świętemu Mikołajowi, czym było darcie pierza oraz jak wyglądali dawniej kolędnicy. Karnawał po śląsku Chyba każdy słyszał

Continue reading

„Opis obrazu z ćwiczeniami literackimi”

Podczas zajęć poznamy język malarski i nauczymy się odczytywać informacje zapisane w obrazach. Zdobyte umiejętności pomogą nam w samodzielnym odczytaniu wybranego dzieła. Zajęcia odbywają się w Galerii Malarstwa Polskiego.  

Continue reading

„Neoklasycyzm i romantyzm w malarstwie polskim”

Porównując portrety i krajobrazy z trzech różnych epok z łatwością wychwycimy zmiany, jakie nastąpiły w widzeniu świata w XIX wieku. Zajęcia pokazują korelacje pomiędzy obrazami a literaturą.  

Continue reading

„Dwudziestolecie literackie w malarstwie”

Na zajęciach poznamy przemiany, jakie zaszły w polskim malarstwie w okresie międzywojnia, a przy okazji poznamy życie kulturalne przedwojennej Warszawy i Zakopanego. Jak nazywał się ulubiony malarz Skamandrytów? Czy rzeczywiście malarstwo dwudziestolecia międzywojennego stroniło od tematów literackich i kto był za to odpowiedzialny?  

Continue reading

„Wyspiański i jego wesele”

Jak wyglądało życie kulturalne w Krakowie na początku XX wieku, co ma wspólnego obraz Włodzimierza Tetmajera z dramatem Wesele i na czym polegał fenomen Wyspiańskiego? O tym wszystkim na nowej lekcji dla młodzieży.  

Continue reading

„Kierunki artystyczne od początku XIX wieku do współczesności”

Porównując portrety i krajobrazy z różnych okresów, z łatwością wychwycimy zmiany, jakie następowały w widzeniu świata w XIX i na pocz. XX wieku. Zajęcia pokazują korelację pomiędzy obrazami a literaturą.  

Continue reading

„Bioróżnorodność”

Natura sama najlepiej wie w jaki sposób ma funkcjonować. Czy dane gatunki są potrzebne czy nie? Dlaczego się zmieniają? Jaki wpływ na gatunki endemiczne może mieć dołączenie gatunku obcego do ekosystemu? Co się stanie, gdy z już istniejącego środowiska usunie się jakiś gatunek? Na te i inne pytania odpowiedzi poznacie

Continue reading

„Środowiska przyrodnicze Górnego Śląska”

Zajęcia zapoznają uczestników z fauną lasów, mokradeł i łąk Górnego Śląska. Poznają zarówno naturalne środowisko zwierząt, jak i ich zwyczaje. Dowiedzą się również jakie sygnały mogą świadczyć o obecności jakich zwierząt.

Continue reading
Śląskie demony

„Śląska demonologia dla odważnych”

Lekcja udowadnia nam, że nauka o regionie nie musi być nudna. W czasie zajęć porozmawiamy o tym, jak wyglądało dawniej życie na Górnym Śląsku, jakich zasad trzeba było przestrzegać oraz dlaczego podania wierzeniowe są tak ważne dla kształtowania tożsamości. Pretekstem zaś do rozmowy będą opowieści o różnego rodzaju stworach, potworach

Continue reading
Szafa z ubraniami

„Antropologia stroju”

Strój mówi o nas niejedno – właściwie stanowi źródło bardzo wielu informacji na temat osoby, która go nosi. Podczas zajęć uczestnicy będą mieli okazję zaobserwować, w jaki sposób zakres informacji przekazywanych przez strój zmieniał się i ewoluował. Uczestnicy zajęć zagłębiają się w świat modowych wyborów naszych przodków, by następnie w

Continue reading