Zwyczaje śląskie w cyklu rocznym (wybór tematyki)

Zwyczaje zimowe na Górnym Śląsku

Zima to na Górnym Śląsku okres wielu niezwykłych świąt i zwyczajów. W czasie zajęć porozmawiamy nie tylko o Barbórce i Bożym Narodzeniu, ale także odkryjemy, kto towarzyszył dawniej Świętemu Mikołajowi, czym było darcie pierza oraz jak wyglądali dawniej kolędnicy.

Karnawał po śląsku

Chyba każdy słyszał o karnawale w Rio, ale nie wszystkim znana jest tradycja karnawału na Górnym Śląsku. Uczestnicy dowiedzą się, czym były wyszkubki, taniec „na owies”, korowody zapustne, babski comber i przede wszystkim dlaczego każda dzioucha chciała zatańczyć z niedźwiedziem! W czasie zajęć poznamy też przeróżne postacie, które można było spotkać w karnawałowym korowodzie, a także wykonamy maski, dzięki którym będziemy mogli do niego dołączyć!

Marzanna i inne zwyczaje wiosenne na Górnym Śląsku

Kiedy zima jest długa i mroźna, wszyscy zaczynamy w końcu tęsknić za wiosną. Czy można ją jakoś zaprosić? Jakie sposoby na przegnanie zimy i zapewnianie urodzaju znali nasi pradziadkowie? Uczestnicy zajęć poznają wszystkie najważniejsze zwyczaje wiosenne, które panowały kiedyś na Górnym Śląsku, dowiedzą się np., jak obchodzono się z marzanną i jakie zwyczaje wiązały się z Wielkanocą.

Zwyczaje wielkanocne

Uczestnicy zajęć dowiedzą się wszystkiego o Świętach Wielkanocnych, m.in. jak dawniej wyglądały palmy wielkanocne i do czego ich używano, dlaczego w Wielki Piątek trzeba było się wykąpać oraz jak bez używania farb przygotować kolorowe pisanki.

Wróżby i zabawy na noc św. Andrzeja

Kto z nas nie chciałby wiedzieć, co go spotka! Wróżyć to pytać o to, co przyniesie nam przyszłość. Noc z 29 na 30 listopada jest pod tym względem wyjątkowa. W wigilię św. Andrzeja nasze prababcie gromadziły się w kuchni i szukały odpowiedzi na pytanie o to, co czeka je w nadchodzących miesiącach. W czasie zajęć sprawdzimy, jak nasi pradziadowie przepowiadali przyszłość, i sami spróbujemy wywróżyć, co nas czeka w nadchodzącym roku.