Program edukacyjny do wystawy „Jacek Sienicki. Wszystkie te rzeczy, które muszę mieć obok siebie”
„Niczego tu nie wymyśliłam – świadectwo jako materia sztuki”
(klasy 7–8, szkoły ponadpodstawowe)
Kim jest świadek i czym jest świadectwo? Czy powinno być jedynie suchym zeznaniem – pozbawionym emocji referowaniem przeszłych wydarzeń? A co, jeśli same słowa nie wystarczą?
W czym zawiera się wiarygodność i siła świadectwa? I gdzie w sytuacji zaświadczania znajduje się świadek, jego wrażliwość i indywidualność? Wychodząc od poruszających obrazów Jacka Sienickiego oraz odwołując się do klasycznych świadectw, takich jak „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall czy „Medaliony” Zofii Nałkowskiej, chcemy porozmawiać o rodzajach świadectw i osobie świadka w sztuce i literaturze. Rozszerzymy tę kategorię o formy plastyczne, zastanawiając się nie tylko nad jej rolą w kulturze – szczególnie po tragicznych doświadczeniach II wojny światowej. Zwrócimy także uwagę na udział świadka w konstruowaniu relacji. Uczestnicy będą mieli także okazję opowiedzenia swojej własnej historii za pomocą kolażu.
„Namaluj mi swój charakter – czyli portret prawdziwy”
(klasy 4–8)
Czy malowaliście kiedyś portret, który pokazuje nie tylko wygląd danej osoby, ale również jej charakter? Podczas zajęć przyjrzymy się kilku obrazom i nauczymy się dwóch sposobów malowania. Poznamy obrazy Jacka Siennickiego i stworzymy własne autoportrety, które powiedzą więcej prawdy o nas. Podczas zajęć zastanowimy się również nad arteterapeutyczną rolą sztuki. Czy obraz może mówić więcej niż słowa? Czy trudne sytuacje z naszego życia można zamknąć w kolorowych obrazkach? Na te i inne pytania spróbujemy sobie odpowiedzieć, tworząc prace plastyczne.
***
czas trwania wystawy: 31 marca – 2 lipca 2023
miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
kurator: Helena Kisielewska
sponsor wystawy: Kancelaria Radcy Prawnego dr hab. Mirosława Pawełczyka, prof. UŚ