Nieoczywiste jajka, czyli wyjątkowe kroszonki na Wielkanoc już w sprzedaży!

Oryginalnym uzupełnieniem wielkanocnej oferty prezentowej są jak co roku wyjątkowe kroszonki, wielokrotnych uczestniczek i laureatek konkursu na najpiękniejsze kroszonki w województwie śląskim, organizowanego corocznie przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.

Tym razem w sprzedaży w muzealnym sklepie przy ul. W. Korfantego 34 czekają misterne wytwory autorstwa Olgi Palecznej z Gliwic: oklejane papierem kolorowym w cenie 9,00 zł, oklejane serwetką w cenie 11,00 zł, oklejane rdzeniem sitowia w cenie 15,00 zł i Teresy Drapały z Tychów: malowane woskiem w cenie 25,00 zł.

Jajko to symbol odradzającego się życia i płodności – wierzono, że jaja zapewniają trwanie świata. Zwyczaj ich dekorowania był znany już w starożytności. Farbowane łupinami cebuli zabezpieczały przed złymi mocami, a barwione młodym żytem przynosiły szczęście. Dziś, gdy pogańskie wierzenia i ludowe prawidła straciły na znaczeniu, malowane jajka są ozdobą wiosennego stołu, a dla chrześcijan – znakiem Zmartwychwstania. Pisanki w poszczególnych regionach otrzymały odmienne nazwy (wydmuszki, kraszanki, a na Śląsku kroszonki), utrwaliły się też różne tradycje ich zdobienia. Najstarszą na Słowiańszczyźnie jest technika batikowa, polegająca na nanoszeniu na jajko wzoru za pomocą gorącego wosku. Na Śląsku największą popularnością cieszy się zaś technika rytownicza – zabarwione jajko zdobi się, wydrapując na nim dekoracje. Pisanki okleja się rdzeniem sitowia, płatkami bzu, słomką bądź trawi kwasem.

Już jutro, w sobotę, 17 marca, o godz. 16.00 zapraszamy na ogłoszenie wyników 29. edycji konkursu i otwarcie wystawy „Górnośląskie kroszonki 2018″.

 

więcej o konkursie „Górnośląskie kroszonki 2018″

więcej o wystawie pokonkursowej „Górnośląskie kroszonki 2018″

więcej o festiwalu „Ślōnski szwōng”

zobacz też pełen program wydarzeń festiwalu „Ślōnski szwōng”