„Nasze śląskie Hollywood” – za nami kolejne spotkanie festiwalu śląskiej kultury „Ślōnski szwōng” [FOTO]

Za nami trzecie spotkanie festiwalu śląskiej kultury „Ślōnski szwōng”. Dziś, 17 marca 2018 roku, spotkaliśmy z młodym kinem realizowanym przez studentów i absolwentów Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. W ramach spotkania „Nasze śląskie Hollywood” obejrzeliśmy cztery wybrane etiudy z 2017 roku. Były to: „Badylok” Karoliny Kłapkowskiej, „Fusy” Kordiana Kądzieli, „Proch” Jakuba Radeja oraz „Żabi król” Arka Biedrzyckiego. Filmy zostały celowo dobrane tak, aby pokazać różne sposoby opowiadania historii, różne spojrzenia na kino i sposoby obrazowania. Przedstawiliśmy zatem klasyczną fabułę, film dokumentalny i obraz z nurtu realizmu magicznego. Po każdej projekcji była okazja do dyskusji, którą poprowadził Marek Ryś wraz z naszym gościem specjalnym, dr Małgorzatą Rygielską.

Festiwal „Ślōnski szwōng” to całkowicie nowy projekt Muzeum Górnośląskiego – pierwsze tego rodzaju zakrojone na tak szeroką skalę przedsięwzięcie, będące swoistym świętem Górnego Śląska, mającym na celu zapoznanie większego grona odbiorców z barwną, ale i w ostatnim czasie coraz modniejszą kulturą i tradycją regionu, zarówno w warstwie etnograficznej, wizualnej, jak i muzycznej. Tytułowy „szwōng” to rozbieg i działanie z impetem, rozmachem. Przez cały miesiąc od 14 marca do 10 kwietnia 2018 roku w Muzeum Górnośląskim będziemy wskazywali na ciekawe, nowe i gryfne inicjatywy w naszym otoczeniu. „Ślōnski szwōng” jest okazją do uczestniczenia w koncertach, wystawach, licznych warsztatach i zabawach rodzinnych. Składają się nań cztery tygodnie tematyczne: „Kwolby i uciechy”, „Bajtlowisko”, „Nabożny” i „Szykowny”, którym zakończymy ten wyjątkowy festiwal etnomuzealny.

więcej o festiwalu „Ślōnski szwōng”