Otwarcie festiwalu śląskiej kultury „Ślōnski szwōng” [FOTO]

Festiwal śląskiej kultury „Ślōnski szwōng” już otwarty. Zainaugurowaliśmy go 14 marca 2018 roku spotkaniem „Ślązaków portret własny” (z cyklu „Śląsk w kontekście”). Gościem rozmowy była dr Maria Szmeja, socjolożka z Wydziału Humanistycznego Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie, która od lat 80. XX wieku prowadzi badania nad tożsamością Ślązaków, a także autorka rozprawy „Niemcy? Polacy? Ślązacy! Rodzimi mieszkańcy Opolszczyzny w świetle analiz socjologicznych” (2000) oraz publikacji „Śląsk – bez zmian (?). Ludzie, kultura i społeczność Śląska w perspektywie postkolonialnej” (2017). Wraz z prowadzącym spotkanie, Przemysławem Jedleckim, szukała odpowiedzi na pytania: Kim właściwie są Ślązacy? Czym się wyróżniają? Jak siebie widzą i jak są widziani z zewnątrz?

„Śląsk w kontekście” to nowy cykl Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, w ramach którego rozmawiamy o istotnych dla Śląska i jego mieszkańców sprawach. Każde spotkanie poświęcone jest innej tematyce, a do rozmowy zapraszamy specjalistów reprezentujących różne dziedziny: historię, socjologię, sztukę, literaturę, muzykę, design i gospodarkę, ale także ważne osobistości ze świata kultury, jak i osoby związane z regionem czy takie, które potrafią spojrzeć z dystansu na naszą odrębność kulturową.

Festiwal „Ślōnski szwōng” to całkowicie nowy projekt Muzeum Górnośląskiego – pierwsze tego rodzaju zakrojone na tak szeroką skalę przedsięwzięcie, będące swoistym świętem Górnego Śląska, mającym na celu zapoznanie większego grona odbiorców z barwną, ale i w ostatnim czasie coraz modniejszą kulturą i tradycją regionu, zarówno w warstwie etnograficznej, wizualnej, jak i muzycznej. Tytułowy „szwōng” to rozbieg i działanie z impetem, rozmachem. Przez cały miesiąc od 14 marca do 10 kwietnia 2018 roku w Muzeum Górnośląskim będziemy wskazywali na ciekawe, nowe i gryfne inicjatywy w naszym otoczeniu. „Ślōnski szwōng” jest okazją do uczestniczenia w koncertach, wystawach, licznych warsztatach i zabawach rodzinnych. Składają się nań cztery tygodnie tematyczne: „Kwolby i uciechy”, „Bajtlowisko”, „Nabożny” i „Szykowny”, którym zakończymy ten wyjątkowy festiwal etnomuzealny.

 

więcej o festiwalu „Ślōnski szwōng”

zobacz też pełen program wydarzeń festiwalu „Ślōnski szwōng”