A może oryginalne prezenty „na zajączka”? Skorzystaj z naszej wielkanocnej oferty prezentowej!

Coraz bliżej Wielkanoc, więc i Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przygotowało skrojoną na miarę naszych miłośników świąteczną ofertę prezentową, a wśród niej cztery wyjątkowe zestawy muzealnych publikacji i gadżetów.

Zestaw wielkanocny I:
„Galeria Malarstwa Polskiego” – album towarzyszący wystawie stałej, a w prezencie katalog wystawy czasowej „Z głową w chmurach? Czepce, czepki i półczepce” wraz z dwoma oryginalnymi ołówkami z motywem etnograficznym + pocztówka GRATIS

Album Galerii Malarstwa Polskiego to prezent uszyty na miarę dla koneserów – nie tylko za sprawą poruszających wyobraźnię opisów, ale również pięknych dzieł malarstwa polskiego opakowanych w elegancką i wysmakowaną szatę graficzną. W albumie zaprezentowana została kolekcja stała Galerii Malarstwa Polskiego i wybrane prace na co dzień niemożliwe do zobaczenia. Ekskluzywna szata graficzna wybornie wpisuje się w różnorodność i bogactwo kolekcji, a doskonała jakość materiałów wykorzystanych do przygotowania publikacji stanowi gwarancję, że przez lata będzie ona cieszyła oko, nawet przy nieustannym sięganiu do niej.

Katalog „Z głową w chmurach? Czepce, czepki i półczepce” to niebanalna niespodzianka dla osób interesujących się modą i jej historią. Prezentuje jedną z najliczniejszych kolekcji Działu Etnografii Muzeum Górnośląskiego – kolekcję strojów ludowych. Spośród kilku tysięcy eksponatów blisko 500 to kobiece nakrycia głowy ze wszystkich subregionów Śląska, w zbiorach znajdują się także czepce z innych regionów Polski oraz z ziem wschodnich II Rzeczypospolitej. Publikacja zawiera te najciekawsze i najbardziej charakterystyczne z nich, dodatkowo wzbogacone o ikonografię. Wydawnictwo pokazuje rozmaitość nakryć głowy od połowy XIX wieku do lat 30. XX wieku.

Zestaw w cenie promocyjnej 120,00 zł. Do kupienia również online tutaj.
________________________________________________________________________________

Zestaw wielkanocny II:
„Kronika miasta Bytomia na Górnym Śląsku” Franza Gramera wraz z magnesem przedstawiającym przedwojenny widok Bytomia + pocztówka GRATIS

Wyjątkowy pomysł na prezent dla miłośników lokalnej historii! Po pierwsze historyczny rarytas: książka, będąca tłumaczeniem najstarszej monografii Bytomia, w której autor przybliża niemal 7 wieków dziejów miasta. To oczekiwane, będące ponownie w sprzedaży od lutego 2018 roku, wydawnictwo uzupełniamy pozycją obowiązkową dla tęskniących za przedwojennym Bytomiem, czyli magnesem przedstawiającym widok miasta z tamtego czasu. Te cztery unikatowe wizerunki są doskonale znane przyjaciołom Muzeum Górnośląskiego ze świetnie przyjętego kalendarza na 2018 rok Bytom w przedwojennej fotografii”. Do wyboru:
1/ Sklep Woolwortha na rogu Kaiser Franz Josef Platz (obecnie pl. Tadeusza Kościuszki) i Verbindungstrasse (obecnie ul. Dzieci Lwowskich) w Bytomiu, 1933 r.;
2/ Neogotycki pałac rodziny von Tiele-Winckler w Miechowicach, zwany „zomkiem”; stan z okresu międzywojennego;
3/ Kraftwerk Bobrek (późniejsza Elektrociepłownia „Szombierki”), widok z wiaduktu kolejowego w Bobrku, ok. 1930 r.

Zestaw w cenie promocyjnej 49,00 zł. Do kupienia również online tutaj.
________________________________________________________________________________

Zestaw wielkanocny III:
„W świecie przyrody” –  wydawnictwo dla najmłodszych towarzyszące wystawie stałej „Przyroda Górnego Śląska” wraz ze ściereczką z motywem przyrodniczym + pocztówka GRATIS

Nietypowy upominek świąteczny dla najmłodszych. Książka „W świecie przyrody” to rodzinny przewodnik po stałej ekspozycji przyrodniczej Muzeum Górnośląskiego. Wspaniale ilustrowany, napisany prostym, zrozumiałym językiem, pełen zagadek, nie tylko wyjaśnia tematy podejmowane na wystawie, ale i przełamuje przyrodnicze stereotypy. Przewodnikiem najmłodszych jest chomik Dreptak – europejski gryzoń i szkodnik, który tu wyjątkowo przybrał bardzo łagodne oblicze. Przedstawia mieszkańców pól, łąk, lasów, wód i mokradeł, tłumacząc przyrodnicze ciekawostki: które zwierzęta „widzą dźwiękami”, czym różni się pole od ugoru i łąki, gdzie znajduje się najstarszy na świecie świerk, który ssak jest mistrzem kamuflażu oraz które zwierzęta „zakochują się” zimą.

Doskonałym uzupełnieniem jest ściereczka z motywem przyrodniczym, która idealnie sprawdza się nie tylko do czyszczenia okularów, ale także do wycierania monitorów tabletów czy smartfonów. Jej żywa kolorystyka przyciąga wzrok, a  niewielki rozmiar sprawia, że możemy ją zabrać ze sobą wszędzie, nie martwiąc się o utrudnienia w polu widzenia.

Zestaw w cenie promocyjnej 10,00 zł. Do kupienia również online tutaj.
________________________________________________________________________________

Zestaw wielkanocny IV:
„Rocznik Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Historia” 2017, nr 11 oraz 2016, nr 10 + pocztówka GRATIS

Idealny prezent dla miłośników historii, traktowanej z wielu perspektyw. Najnowszy członek rodziny historycznych roczników muzealnych Muzeum Górnośląskiego w towarzystwie „starszego brata”, czyli Historia nr.11 oraz Historia, nr.10.

Wydawnictwo, które miało premierę 15 lutego 2018 roku to 13 interesujących tekstów poruszających różnorodną tematykę z zakresu szeroko pojętej historii (ale i niestroniących od zjawisk kulturowych czy socjologicznych). W tomie piszą m.in.: prof. dr hab. Ewa Chojecka (o Wielkiej Industrii – micie założycielskim Górnego Śląska), Maciej Droń (o „Weducie Bytomia” z lat 80. XIX wieku jako źródle ikonograficznym do dziejów miasta), Leszek Jodliński (o darze Samuela Hirscha i przyczynku do historii Żydów na Górnym Śląsku), dr Joanna Lusek (o wyodrębnieniu się zawodu masażysty w Prusach na przełomie XIX i XX w. na przykładzie Bytomia) czy dr Marc Niubo (o muzyce w Pradze w czasach Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego). Elegancki i przejrzysty projekt spełniający standardy publikacji o charakterze naukowym sprawia, że przyjemność czytania jest jeszcze większa. Bo nie samym tekstem żyje czytelnik.

Natomiast dziesiąty tom to przegląd artykułów traktujących o historii Górnego Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem Bytomia, oraz z historią Kresów Południowo-Wschodnich. To tu odnaleźć można informacje chociażby o związkach Bytomia z morzem (tekst Waldemara Bałdy) czy przeczytać o rozwoju higieny społecznej i wyodrębnieniu się zawodu dezynfektora na przełomie XIX i XX wieku (teks dr Joanny Lusek).

Zestaw w cenie promocyjnej 24,00 zł. Do kupienia również online tutaj.