Wystawa „Schulz wg The Krasnals. Ignorabimus. By nikt nie porywał się na odgadywanie zamiarów boskich” otwarta!

13 oryginalnych grafik artysty ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie oraz 18 obrazów grupy artystycznej The Krasnals znalazło się na nowo otwartej w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu wystawie Schulz wg The Krasnals. Ignorabimus. By nikt nie porywał się na odgadywanie zamiarów boskich. Podczas wernisażu postaci „wyszły z ram obrazów” za sprawą tancerzy z Teatru Rozbark. Otwartej dzisiaj ekspozycji towarzyszy ulotka Wyspy determinacji, przygotowana z myślą o indywidualnych zwiedzających. Bogato ilustrowany katalog poświęcony zarówno twórczości grupy The Krasnals, jak i artystycznemu dorobkowi Brunona Schulza jest dopełnieniem nowej czasowej ekspozycji. Podczas otwarcia wystawy byli obecni m.in. Izabela Domogała (Członek Zarządu Województwa Śląskiego), Zbigniew Przedpełski (Radny Województwa Śląskiego) oraz Marcin Gołębiewski z krakowskiej Fundacji Wschód Sztuki.

Wystawa „Schulz wg The Krasnals. Ignorabimus. By nikt nie porywał się na odgadywanie zamiarów boskich” jest ekspozycją niezwykłą, ponieważ pokazujemy na niej prace Brunona Schulza udostępnione przez Muzeum Narodowe w Krakowie. Swój absolutnie premierowy pokaz mają również obrazy grupy artystycznej The Krasnals, która podjęła się swoistej próby interpretacji sztuki tego wyjątkowego artysty, zwanego także muszkieterem awangardy. Oczywiście, wielu artystów czerpie inspirację z twórczości epok poprzednich, ale tutaj de facto mamy sztukę współczesną, która czerpie ze sztuki nowoczesnej, z awangardy międzywojnia. Jest to więc tym bardziej niezwykłe – mówi Iwona Mohl, dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Realizację dzieł eksponowanych na wystawie artystów dzieli niemalże stulecie. Łączy je hierarchia wartości, demaskowanie pozornej moralności ludzi szczycących się nienaganną postawą. The Krasnals fascynuje atmosfera dzieł Schulza. Obrazy „Krasnali” zostały przygotowane specjalnie na muzealną ekspozycję. Schulz pojawiał się w twórczości The Krasnals już wcześniej w formie autoportretu czy Xięgi Bałwochwalczej. Tym razem jednak mamy odwołania do jego twórczości plastycznej i literackiej oraz adaptacji filmowych nie tylko związanych z Schulzem, ale także z kinem francuskim. To bardzo wiele wątków w zawiłym labiryncie znaczeń. W przestrzeni wystawy znalazła się także praca rzeźbiarska The Krasnals, która jest ewenementem w działalności tego ugrupowania – mówi Agnieszka Bartków, kuratorka wystawy.

Trwającej blisko cztery miesiące wystawie towarzyszy szereg działań edukacyjnych, w tym oprowadzań kuratorskich po ekspozycji oraz lekcji dla uczniów wszystkich poziomów szkół podstawowych i średnich. Chcemy, żeby Schulz i grupa The Krasnals inspirowali. Żebyśmy dalej interpretowali ich dzieła, czyli dochodzili do metainterpretacji. Postaraliśmy się o specjalną ścieżkę zwiedzania dla osób indywidualnie odwiedzających Muzeum. Krótko mówiąc, jeśli ktoś przyjdzie na ekspozycję, może oglądać obrazy i jednocześnie zwiedzić wystawę przy pomocy ulotki, którą pobiera przy wejściu na wystawę. Nazywa się to „Wyspy determinacji”. W tych wyspach chcieliśmy przybliżyć fakty z życia Schulza i jego artystycznej drogi. Nie chodziło o chronologię, ale o pewne zagadnienia, które skłaniają do refleksji i pozwalają wyciągnąć pewne elementy z naszego życia. Uważamy, że Schulz jest bardziej aktualny dziś niż 100 lat temu – mówi Anna Rak, kuratorka wystawy.

W przestrzeni wystawy The Krasnals poprzez własny, plastyczny komentarz, a także bezpośrednią konfrontację z dziełami Schulza spotykają się w tym samym czasie i miejscu – istotnych zagadnieniach dla twórczości pisarza. To szczególna kompozycja poddawanej analizom biografii Schulza i biografii artystów anonimowych, kompozycja monochromatycznych cliché-verre na niewielkich rozmiarów światłoczułym papierze i przesyconych kolorami – jak utwory literackie – płócien dominujących swymi wymiarami.

Fot. Witalis Szołtys

Więcej informacji o wystawie Schulz wg The Krasnals. Ignorabimus. By nikt nie porywał się na odgadywanie zamiarów boskich

Publikacja towarzysząca wystawie Schulz wg The Krasnals. Ignorabimus. By nikt nie porywał się na odgadywanie zamiarów boskich

Działania edukacyjne towarzyszące wystawie Schulz wg The Krasnals. Ignorabimus. By nikt nie porywał się na odgadywanie zamiarów boskich

Wystawa powstała we współpracy z krakowską Fundacja Wschód Sztuki.
Patroni medialni: TVP3 Katowice, Gazeta Wyborcza, portal Niezła Sztuka
Partner wystawy: Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej sp. z oo.