Oferta edukacyjna do wystawy czasowej „Schulz wg The Krasnals. Ignorabimus. By nikt nie porywał się na odgadywanie zamiarów boskich”

Program edukacyjny do wystawy „Schulz wg The Krasnals. Ignorabimus. By nikt nie porywał się na odgadywanie zamiarów boskich”.

1. Oprowadzania kuratorskie po wystawie:

• 10 września 2022 (sobota), godz. 12.30, prowadzi Agnieszka Bartków
• 9 października 2022 (niedziela), godz. 12.30, „Wyspy determinacji Brunona Schulza”, prowadzi Anna Rak
• 6 listopada 2022 (niedziela), godz. 12.30, prowadzi Agnieszka Bartków
• 3 grudnia 2022 (sobota), godz. 12.30, „Wyspy determinacji Brunona Schulza”, prowadzi Anna Rak

2. Warsztaty dla dzieci:

• 24 września 2022 (sobota), godz. 12.30, „Odkrywcy codzienności – zabawy wokół Brunona Schulza”, Anna Rak

Dzięki tym zajęciom wyruszymy w świat literackiej wyobraźni Brunona Schulza. Spróbujemy odkryć urok codziennych zdarzeń, by następnie zmienić zapamiętane wrażenia w kolorowe prace plastyczne. Wyruszymy w podróż, odkrywając zakamarki dobrze znanych nam miejsc, wytropimy „cienie, które swe żyrafie szyje wyciągają aż po sufit”.

3. Lekcje i warsztaty dla grup zorganizowanych (umawiane w dowolnym terminie w Dziale Edukacji, tel. 32 281 82 94, w. 127):

• „Odkrywcy codzienności – zabawy wokół Brunona Schulza” (klasy I–IV)

• „Jesteśmy u podszewki rzeczy” (klasy VI–VIII)

Zajęcia mają przybliżyć bardzo młodym osobom postać Brunona Schulza, jego dzieła literackie i graficzne. Skupiają się wokół zagadnienia tolerancji, znalezienia swojego miejsca w świecie, zrozumienia swojej oryginalności. Pokazują, że każde miejsce na świecie i okoliczności historyczne dają ogrom możliwości dla jednostki i pozwalają na realizację bardzo ambitnych planów. Podczas zajęć analizowane są również kwestie korzeni: co to znaczy być Polakiem, czy bycie Polakiem gwarantuje, że jesteśmy bardzo podobni do siebie, skąd wynikają nasze różnice? Zajęcia połączone są z warsztatami artystycznymi.

• „Wyspy determinacji Brunona Schulza” (szkoły ponadpodstawowe)

Zajęcia pozwolą bliżej poznać fenomen Brunona Schulza, przybliżą zagadnienia związane z jego twórczością plastyczną i literacką. Poznamy elementy determinujące od początku jego życie i zobaczymy, jakie konsekwencje miały one dla twórcy. Lekcja może być rozszerzona o wątki związane z wielokulturowością Kresów i warsztaty artystyczne.

czas trwania wystawy: 9 września – 31 grudnia 2022 roku
miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
kuratorzy: Agnieszka Bartków, Anna Rak

Wystawa powstaje we współpracy z krakowską Fundacją Wschód Sztuki.
Patroni medialni: TVP 3 Katowice, Gazeta Wyborcza, portal niezlasztuka.pl
Partner wystawy: Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości sp. z.o.o