Podcast historyczny „Richterowie i Taterkowie. W poszukiwaniu więzów rodzinnych i śladów pamięci”

Grafika do podcastu historycznego w ramach projektu "Ślad pokoleń". Niebieskie litery na białym tle. Porcelanowa popielniczka z napisem "Louis Taterka"

Grafika do podcastu historycznego w ramach projektu „Ślad pokoleń”

Bytom to fascynujące miasto z wielowiekową historią, usytuowane na pograniczu kultur, języków i tradycji. Od wieków żyli w nim obok siebie przedstawiciele kilku religii, w tym Żydzi. Ich aktywność społeczną odzwierciedlały liczne stowarzyszenia i organizacje o charakterze oświatowym, pomocowym czy charytatywnym.

Ta historia rozpoczyna się od Fischela Richtera, który urodził się w 1769 roku. Jego prawnuk, Martin Richter, wspominał, że Richterowie związani byli z Górnym Śląskiem od ponad dwustu lat. Fischel Richter odznaczał się szeroką wiedzą zarówno ogólną, jak i w zakresie Talmudu. Pracował jako nauczyciel prywatny w domu znanego berlińskiego kupca, tłumacza dzieł religijnych i pisarza – Hartwiga Wesselego.

Zapraszamy Państwa do wysłuchania trzeciego z serii podcastów historycznych pt. „Richterowie i Taterkowie. W poszukiwaniu więzów rodzinnych i śladów pamięci” w ramach projektu „Ślad pokoleń. Od synagogi do Żydowskiego Domu Modlitwy w Bytomiu”.

Projekt realizowany przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie, we współpracy ze Stiftung Haus Oberschlesien, Kulturreferat für Oberschlesien, Oberschlesisches Landesmuseum w Ratingen.