Dekalog – film edukacyjny

Tak jak zapowiadaliśmy, nasza dzielna młodzież została postawiona przed bardzo trudnym zadaniem. Jak opowiadać o innej kulturze, religii, symbolice, by zainteresować tematem własnych rówieśników? No cóż… serwisy takie jak YouTube pełne są najróżniejszych opowieści – każdy może znaleźć coś dla siebie, każdy może też wejść w rolę eksperta i w całkowicie domowych warunkach, przy użyciu powszechnie dostępnego sprzętu typu smartfon, opowiadać o czymkolwiek, dzielić się wiedzą, doświadczeniem czy pomysłami. To medium o ogromnym potencjale, które dla pracowników edukacji muzealnej pozostaje nadal nieco tajemnicze, odkrywane z dużą dozą nieufności i wahań wszelakich. Jednak nie dla młodzieży! Dla nich to chleb powszedni. Źródło wiedzy o fryzurach, makijażach, podróżach, kulinariach czy żartach i kawałach, które można czynić bliźnim. Postanowiliśmy więc połączyć siły. My, z naszą specjalistyczną wiedzą dotyczącą kultury i symboliki żydowskiej, i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Bytomiu-Łagiewnikach ze swoją nieprzecenioną znajomością mediów społecznościowych. I właśnie teraz mamy oto zaszczyt zaprezentować pierwsze wyniki naszych prac – film pt. „Dekalog”. To pierwszy film, który powstał w ramach projektu „Judaika”. Jest pierwszy i niezwykle ważny, ponieważ jego temat stanowi to, co bliskie przedstawicielom zarówno religii judaistycznej, jak i chrześcijańskiej – dziesięć przykazań oraz owe dwie tajemnicze tablice, na których zostały wyryte. Jeżeli ktoś nie zna jeszcze tej historii albo jej szczegółów, autorki filmu fantastycznie prezentują ją nam przy pomocy samodzielnie stworzonej animacji. Zapraszamy do oglądania!

Więcej o programie JUDAIKA na stronie.