Muzeum świętuje Dni Bytomia

Już w najbliższy weekend będziemy świętować Dni Bytomia. Miłośnikom Bytomia przypominamy o wyjątkowych publikacjach, które opowiadają o naszym pięknym mieście, oraz o gadżetach, które do niego nawiązują.

Obrazy Śląska i ze Śląska, obrazy czasu, ludzi i miejsc, często tych, których już nie ma… „Śląskie światy. Fotografie Paula Rothera / Schlesische Welten. Fotografien von Paul Rother” można kupić w cenie 49 złotych.

Jeżeli chcesz odbyć podróż w czasie i powrócić do czasów szczególnych dla miasta – spraw sobie publikację „Bytom w dawnej fotografii”, która kosztuje 35 złotych.

Miłośnikom historii proponujemy „Kronikę miasta Bytomia na Górnym Śląsku”, w której Franz Gramer przybliżył niemal 7 wieków dziejów miasta: od momentu założenia Bytomia do drugiej połowy XIX wieku, czyli czasów współczesnych autorowi.
Uwaga! Zostały ostatnie egzemplarze książki.

Zostań literackim turystą, kroczącym śladami fikcyjnych postaci i szukającym miejsc przywoływanych w utworach o Bytomiu. Poznaj literacki obraz miasta dzięki „Bytom w literaturze. Dzieła, miejsce, zakorzenienie, tożsamość, mit” L. Engelkinga. Książkę można zakupić w cenie 28 złotych.

Z ogromną przyjemnością przypominamy o wznowieniu sprzedaży zestawu pięknie wydanych pocztówek przedstawiających Bytom w zapomnianej już dziś postaci. „Pocztówki z dawnym Bytomiem” to nie lada gratka dla kolekcjonerów, ale z pewnością trafią również w gusta estetyczne wszystkich osób związanych z Bytomiem, rozbudzając na nowo sentyment do historii tego miasta. Zestaw składa się z 20 pocztówek, opatrzony jest komentarzem, a każdy z prezentowanych obrazów z historii Bytomia zawiera opis. Cena zestawu to 19 złotych.

Wielbicielom industrii proponujemy pierwszy film poświęcony historii EC Szombierki oraz ludziom tam pracującym. Jest opowieścią o niegdyś jednej z największych elektrowni w Europie, która rozpoczęła działalność w 1920 roku. „Historia i teraźniejszość EC Szombierki” kosztuje 15 złotych.

Do kolekcji naszych toreb dołączyła industrialna torba. Z jednej strony znajduje się zdjęcie retro z wizerunkiem Elektrowni Bobrek (po wojnie Elektrowni Szombierki), które zostało wykonane od strony dworca kolejowego Bobrek z ok. 1930 roku. Z drugiej strony umieszczona jest grafika z budynkiem Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu (pl. Jana III Sobieskiego 2). Wyjątkową torbę można zakupić za 17 złotych.

Dostępna online

Seria ściereczek do okularów, które prezentują przedwojenny Bytom idealnie nadaje się do czyszczenia monitorów tabletów czy smartfonów. Dostępne wzory ściereczek:

1. Sklep Woolwortha na rogu Kaiser Franz Josef Platz (obecnie plac Tadeusza Kościuszki) i Verbindungstrasse (obecnie ulica Dzieci Lwowskich) w Bytomiu, 1933 rok
  2. Neogotycki pałac rodziny von Tiele-Winckler w Miechowicach, zwany „zomkiem”; stan z okresu międzywojennego
  3. Kraftwerk Bobrek (późniejsza Elektrociepłownia „Szombierki”), widok z wiaduktu kolejowego w Bobrku, około 1930 roku
  4. Sterowiec LZ 127 Graf Zeppelin, który przelatuje nad Bytomiem 17 października 1929 roku. Pocztówka z lat 20. XX wieku. Na pierwszym planie znajduje się wzgórze św. Małgorzaty z wyrazistym wałem średniowiecznego grodziska.

Ściereczki można nabyć w cenie 7 złotych.

Unikatowe fotografie przedstawiające przedwojenny Bytom dostępne są również na magnesach w trzech wyjątkowych wzorach.

Dodatkowo zakupić można dwa magnesy z budynkami Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu: gmachem przy pl. J. III Sobieskiego 2 oraz gmachem przy ul. W. Korfantego 34. Cena magnesów to 4 złote.

Produkty można nabyć w kasie Muzeum Górnośląskiego przy pl. J. III Sobieskiego 2 oraz online.