Piękne historie – Europejska Noc Muzeów

Punktem wyjścia tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów jest piękno, któremu przyjrzymy się z wielu perspektyw, także przez pryzmat epok – od czasów prehistorycznych do współczesności. Ponieważ to szczególny wieczór, będący okazją do pokazania muzealnych zakamarków i bogactwa zgromadzonego w muzealnych gmachach, towarzyszyć nam będą „Piękne historie”, bo tylko takie przechowujemy w swoich murach.

Dzieła sztuki przybliżające kanony piękna sprzed wieków; zdjęcia retro dawnych mistrzów w pięknym stylu i atelier fotograficzne z epoki; toaletki sprzed 100 lat, przypominające o naturalnym pięknie na co dzień i o tym, że nasze prababcie też były zero waste; najpiękniejsze ozdoby celtyckie sprzed kilkuset, a nawet kilku tysięcy lat; przyrodnicza feeria barw, czyli ponad 40 bajecznie kolorowych dermoplastów papug ukazujących bezprecedensowy przykład bioróżnorodności piękna – to tylko niektóre z przykładów dodatkowych ekspozycji pokazywanych specjalnie w tę jedną noc.

A do tego wiele spotkań, podczas których pokażemy sposoby przywracania piękna starym zabytkom, przypomnimy naturalne (a przez to ekologiczne) metody dbania o czystość i urodę znane naszym przodkom, odkryjemy urok wypraw przyrodniczych, a także poznamy struktury i rozwiązania w świecie owadów, których nie powstydziłby się najzdolniejszy artysta ani inżynier. Będzie można również zobaczyć galerię offową, której kuratorem w tę jedną noc zostanie młody bytomski twórca, robiący już dużo pozytywnego szumu w świecie sztuki, Michał Rejner. Jak zawsze czekać też będzie wiele warsztatów i zabaw międzypokoleniowych.

Wydarzenie zainaugurujemy wspólnym zdjęciem w starym stylu, wykonanym techniką sprzed stu lat (zapraszamy wszystkich do pozowania na stopniach budynku przy ul. W. Korfantego 34) – mamy nadzieję, że będzie to piękna pamiątka z tego wieczoru. A jego zwieńczeniem będzie półtoragodzinne widowisko multimedialne, podczas którego po raz pierwszy spotkają się dwaj wyjątkowi artyści – Vanderson i Julius Horsthuis. Występ muzyczny Vandersona zostanie połączony na żywo z projekcją animacji holenderskiego grafika, wykorzystującego w prezentacji technikę wizualizacji fraktali. W efekcie powstanie niezapomniane widowisko łączące muzykę z obrazem! Po takiej nocy pozostaną… tylko piękne wspomnienia!

 

pełen program wydarzeń Europejskiej Nocy Muzeów „Piękne historie” (plik do pobrania)

 

Program wydarzeń Europejskiej Nocy Muzeów „Piękne historie”

BUDYNEK PRZY UL. W. KORFANTEGO 34
18.00–18.15 „Zdjęcie retro w pięknym stylu” – inauguracja Europejskiej Nocy Muzeów w Muzeum Górnośląskim i wspólne zdjęcie uczestników „Pięknych historii” wykonane techniką sprzed stu lat

SALA KOLUMNOWA
18.00–24.00 „Idziemy do fotografa! Noc z retro fotografią w atelier fotograficznym z epoki”

Dział Historii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu zaprasza do wizyty w atelier fotograficznym z epoki, które będzie otwarte tylko w tę jedną noc! Będzie można nie tylko podziwiać oryginalne dawne fotografie wykonane w podobnym atelier, ale też każdy z gości będzie mógł spróbować swoich sił jako profesjonalny fotograf! Do dyspozycji będą dwie aranżacje atelier fotograficznych z epoki, w tym jedna z wykorzystaniem unikatowego już dziś ekranu fotograficznego z malowanym pejzażem, który specjalnie na tę okazję udostępnił najstarszy i najsłynniejszy zakład fotograficzny w Bytomiu – „Foto-Hanka”.

18.15–19.00 „Oblicza mody. Stroje na kliszach uwiecznione” / Małgorzata Derus
21.30–22.15 „Uchronić od zapomnienia, czyli jak opiekować się rodzinnymi zbiorami zdjęć” / Maciej Droń

PARTER
18.00–24.00 „Piękno ziemi wydarte”
Dział Archeologii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu zaprezentuje najpiękniejsze ozdoby sprzed kilkuset, a nawet kilu tysięcy lat – zapinki, zawieszki, diademy, paciorki, naramienniki, bransolety i wiele innych z brązu i srebra, odlewane, kute, granulowane. Będzie na czym oko zawiesić i podziwiać kunszt ówczesnych wytwórców. Także tych współczesnych, bo poza oryginalnymi zabytkami współcześni specjaliści pochwalą się własnoręcznie wykonanymi replikami zabytkowych ozdób i opowiedzą o sposobach ich produkcji. Będzie można zobaczyć m.in. biżuterię, dekorowaną broń i inne zabytki celtyckie, zapinki z VI w. – od halsztackich po gockie, naturalne mydła, kosmetyki, skrobaczki używane przez ludność kultury lateńskiej. Najpiękniejsze archeologiczne skarby, dla których zabraknie miejsca w gablocie, obejrzeć będzie można na ekranie.

19.00 „Bądź piękna przez wieki – historia kanonu urody” / Iwona Mohl
Historyczka sztuki zabierze w podróż przez epoki, podczas której będzie można poznać nie tylko kanony piękna od czasów starożytnych, ale również wziąć udział w warsztatach wiązania szat antycznych, czy pokazie makijażu z różnych epok w wykonaniu wizażystki Eweliny Szpakowskiej.

18.00–24.00 „Czy piękno istnieje?”
Dział Sztuki Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu zaprezentuje prace powstałe w długim okresie czasu i wykonane w zróżnicowanych technikach plastycznych. Sprowokują one do zastanowienia się, jak na przestrzeni kolejnych lat zmieniało się pojęcie piękna w odniesieniu do języka plastycznego. Czym jest piękno w dziełach plastycznych? Czy w ogóle istnieje jego definicja? Dlaczego jedna osoba dostrzeże piękno w pracach powstałych w XIX wieku, a inna – w sztuce najnowszej? Od czego zależy odbiór dzieła sztuki? Czy odpowiedź tkwi w badaniach nad neuroestetyką?

21.00 „O pięknie na przestrzeni wieków w sztukach plastycznych” / Agnieszka Bartków

18.00–24.00 „Feeria barw”
Dział Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu zaprezentuje kolekcję ponad 40 dermoplastów papug. Papugi są bezprecedensowym przykładem bioróżnorodności piękna. Znanych jest blisko ich 360 gatunków, co stanowi niecałe 4% liczby obecnie żyjących gatunków ptaków. Będzie można dostrzec nie tylko piękno tych ptaków, ale także dowiedzieć się o zagrożeniach dla przetrwania ich różnorodności. Będzie również o geograficznym rozmieszczeniu papug oraz o niektórych aspektach związanych z ich biologią. Ponadto będzie się można także dowiedzieć o zagadnieniach gospodarczych wynikających z obecności niektórych papug w przestrzeni zurbanizowanej oraz na obszarach intensywnej produkcji roślinnej.
prowadzi: Andrzej Imiołczyk

20.00 „Feeria barw bogactwo papużej społeczności” / dr Piotr Cempulik

18.00–24.00 „Metody na piękno”
Dział Etnografii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu zaprezentuje dwie toaletki sprzed stu lat: jedna pochodzi z terenów miejskich Górnego Śląska, a druga zawiera kosmetyki stosowane na wsiach. Wśród pokazywanych eksponatów można znaleźć m.in. szminki z przełomu lat 20.i 30. XX wieku, puderniczki, mydła, flakoniki perfum, lokówki, podgrzewacze do lokówek, szpilki do kapeluszy, maszynki do golenia czy toaletki podróżne. Ponadto będzie można obejrzeć naturalne kosmetyki, zioła i inne produkty, które wykorzystywano do dbania o urodę w czasach naszych prababć i pradziadków. Ekspozycji towarzyszyć będzie pokaz tworzenia składników naturalnych kosmetyków i opowieść o ich działaniu. Warto więc się przekonać, że natura czyni piękne cuda!

20.30 „Piękno bez chemii” / Anna Grabińska Szczęśniak i Anna Jurczyk

PIERWSZE PIĘTRO
18.00–24.00 „Małe jest piękne” / dr Roland Dobosz, Adam Larysz i Waldemar Żyła
Powiedzenie to jest tak powszechne, że stało się nieformalnym „prawem”. Jednak by się o tym przekonać, trzeba uzbroić się w sprzęt optyczny i zajrzeć do mikroświata, który nas otacza. A jest piękny i przerażający zarazem. Czym widzą, czym liżą, czym gryzą (i kogo?), czym odbierają zapachy i bodźce dotykowe, jak słyszą, jak to jest, że tak szybko biegają i latają, dlaczego jedne są bardzo kolorowe, a inne tylko czarne, jak sobie radzą w wodzie, na lądzie i w powietrzu oraz co im w tym pomaga – o tym wszystkim będzie można się dowiedzieć podczas niezwykłego spotkania „oko w oko” ze stworzeniami, które często żyją wokół nas i najczęściej giną, nim zdążymy lepiej im się przyjrzeć. Będzie można zobaczyć struktury i rozwiązania w świecie owadów, których nie powstydziłby się najzdolniejszy artysta ani inżynier. By zobaczyć to, co na co dzień nie jest dla nas dostrzegalne, wykorzystamy wysokiej klasy sprzęt optyczny. Będzie można również doświadczyć przeżyć, jakie towarzyszą naukowcom w poznawaniu przyrody. Czy ten mikroświat bardziej oczaruje czy przerazi? O tym każdy będzie mógł przekonać się sam.

21.30–23.00 „Piękno i fascynacja” – wyprawy naukowe Działu Przyrody / dr Roland Dobosz
W latach 2000–2018 pracownicy Działu Przyrody uczestniczyli w ekspedycjach naukowych na czterech kontynentach. Kilkanaście wypraw badawczych to były spotkania nie tylko z unikatową przyrodą, ale również z pięknem w różnych jego aspektach. Właśnie te wspomnienia i wrażenia będą chcieli przekazać, proponując błyskawiczną podróż do kilku fascynujących miejsc, które poprzez niezwykłe obrazy, pejzaże czy spotkania głęboko wryły się w ich pamięć.

SALA GORCZYCKIEGO
19.30 „Najpiękniejsza jest muza, której nie ma…” / Jolanta Zaczkowska
„Najpiękniejsze są miłości, których nie ma” – tak napisał Jonasz Kofta. I dopowiedzmy: najpiękniejsze są muzy, o których jedynie marzą pisarze, poeci i malarze. To tym schowanym za literacki parawan, nieśmiało wyglądającym z kart powieści, wersów poezji czy z obrazu śmiertelnie zakochanego twórcy postaciom będzie poświęcony ten czas. Zakochany Zygmunt Krasiński tłukący się po Europie za Delfiną, Cyprian Kamil Norwid zakochany w Marii Kalergis, która ominęła go wzrokiem i odpłynęła, ukryta starannie miłość młodzieńcza Bolesława Prusa, Dagny Tadeusza Boya-Żeleńskiego, a nie (wbrew pozorom) jedynie Stanisława Przybyszewskiego, śmiertelnie zakochany Witold Wojtkiewicz i porzucony na zawsze przez Janczewską Witkacy, zakochany Władysław Broniewski i zakochany Gustaw Herling-Grudziński, obaj w zwiewnej i tajemniczej Krystynie, która wymknęła się życiu. One wszystkie utrwalone są w dziełach, zaklęte na kartach jako męskie wyrzuty sumienia, niedostępne, więc z mocą arcydzieła powracające do innego życia. Tym efemerydom, które przez moment były cielesne i dotkliwie materialne z imieniem i nazwiskiem, figurującym w encyklopediach, a zamienionym w anioły w sztuce, wieczór ten zostanie zadedykowany.

22.00–22.30 „Piękno w matematyce ukryte – obrazy fraktalne Juliusa Horsthuisa” /Marek Ryś

22.30–24.00 Widowisko multimedialne „Piękne historie”

 

WOZOWNIA PRZY UL. W. KORFANTEGO 34
18.00–24.00 Galeria offowa Michała Rejnera

 

UL. W. KORFANTEGO
19.30 „Sztuka dla każdego” – warsztaty plastyczne / Magdalena Pospieszałowska i Anna Rak
Wspólne tworzenie impresjonistycznych i kubistycznych drzew

 

GMACH PRZY PL. JANA III SOBIESKIEGO 2

PIERWSZE PIĘTRO
18.00–24.00 „Muzealny salon piękności”

To miejsce, gdzie będzie można zobaczyć efekty działań konserwatorów, którzy na co dzień przywracają piękno muzealnym obiektom. Zaprezentowane będą zabytki z wykopalisk archeologicznych, w tym skórzane obuwie, przedmioty metalowe i ceramika. To właśnie dzięki zabiegom konserwatorskim takie przedmioty mogą na nowo zaistnieć w przestrzeni ekspozycyjnej i być dostępne dla zwiedzających. Chętni będą mogli również spróbować swoich sił i cierpliwości przy dopasowywaniu fragmentów potłuczonych naczyń. Muzealni konserwatorzy pokażą również, jak zapomniany księgozbiór Judaików powraca do swojej pierwotnej świetności. Ponadto każdy będzie mógł przejrzeć się w zabytkowym lustrze rokokowym, a przy okazji podejrzeć pracę konserwatorów przy jego pozłacanej ramie.

18.00 „Lustereczko powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy w świecie” warsztaty wielopokoleniowe / Zuzanna Orzeł
Nauka zrozumienia świata przyrody, którego my jesteśmy częścią, oraz opowieść o tym, co znaczy piękno w świecie przyrody i czy warto się wyróżniać, a jeśli tak, to kiedy.

22.30 „I kto się tu wystroił?”oprowadzanie po wystawie „Przyroda Górnego Śląska” / Waldemar Żyła

19.30 „Malarskie manewry” – oprowadzanie po wystawie „Rewizje 1. Manewry” / Urszula Mikoś
Dowiedzieć się będzie można o zmianie estetyki w malarstwie po II wojnie światowej. Czy doświadczenia wojenne mogły mieć wpływ na rozwój abstrakcji? Może stała się ona drogą ucieczki, przepustką do nowego życia wielu ocalałych twórców. Wszak wielu artystów zarzuciło malarstwo figuratywne na rzecz nowej, ograniczanej tylko wyobraźnią formy. Tym samym zdobnicza funkcja obrazu, przełożenie rzeczywistości i jego klasyczne piękno musiało ustąpić miejsca innym, nowym zadaniom sztuki.

DRUGIE PIĘTRO
19.00 „Zero waste na ludowo, czyli organiczny dom prababci” / Urszula Batko
Zero waste to ruch proekologiczny, koncentrujący się na ograniczeniu lub zredukowaniu osobistych odpadów do zera tak, by zmniejszyć oddziaływanie, jakie człowiek wywołuje na środowisko. Ruch ten ostatnio staje się coraz bardziej popularny, jednakże to żadna nowość dla naszych prababek/pradziadków i babek/dziadków, którzy jeszcze do niedawna żyli właśnie w taki sposób. Ten styl życia był wynikiem poniekąd biedy i niedostatku. Obecnie jest to świadomy wybór związany z troską o ochronę naszej planety.
Przed nami pokaz tworzenia ekologicznych środków czystości oraz woreczków z firan do wielokrotnego użytku. To nie tylko kilka pomysłów na życie w duchu zero waste, ale też opowieść o tym, jak nasi przodkowie radzili sobie bez plastiku. Podczas oprowadzania po wystawie „Z życia ludu śląskiego XIXXX wieku” będzie można się dowiedzieć, czy nasze prababcie i nasi pradziadkowie byli proeko, jak dbali o piękno natury, a tym samym o swoje zdrowie. Będzie można zobaczyć, z czego tworzyli płyn do mycia naczyń lub proszek do prania, oraz poznać ich metody na radzenie sobie ze śmieciami. Przedstawione zostaną sprytne sposoby, które będzie można wykorzystać w swoim codziennym życiu, by stało się piękniejsze i zdrowsze. To coś dla tych, którzy zastanawiali się, jak zrobić swój ekoproszek lub czym zastąpić foliowe woreczki.

21.00 „Co strój ci powie?” – warsztaty rodzinne / Magdalena Pospieszałowska

TRZECIE PIĘTRO
18.30 „I to właśnie jest piękne” – oprowadzanie po wystawie „Galeria Malarstwa Polskiego”/ Agnieszka Bartków
22.00 „I to właśnie jest piękne” – oprowadzanie po wystawie „Galeria Malarstwa Polskiego” / Urszula Mikoś
Psychologiczny portret pozującego modela nigdy nie mógłby powstać, gdyby artysta nie ujrzał piękna drzemiącego we wnętrzu malowanej osoby. Pejzaż, który miał oddać atmosferę danego miejsca, zazwyczaj ukazywał najbardziej urokliwe widoki. Piękno tkwi w palecie barw, w kompozycjach rozplanowanych na płaszczyźnie obrazu, w sposobie opracowania materiału rzeźbiarskiego, w świetle, które wydobywa z mroku twarz zaskoczonej postaci, czy też w blasku księżyca, które odbija się na tafli niespokojnej wody. Każdy z nas dostrzeże je w zupełnie innej pracy. I to właśnie jest piękne.

20.30 „Sztuka niekoniecznie jest piękna” – oprowadzanie po wystawie „Beksiński. Lewczyński. Schlabs. Pokaz otwarty” / Helena Kisielewska
23.00 „Sztuka niekoniecznie jest piękna” – oprowadzanie po wystawie „Beksiński. Lewczyński. Schlabs. Pokaz otwarty” Helena Kisielewska
Angielski teoretyk sztuki, Herbert Read, zajmujący się na co dzień psychologią twórczości, doszedł do zaskakującego dla wielu wniosku, iż „sztuka niekoniecznie jest pięknem”. Idąc tym tropem, można przyjąć, że wyrażanie piękna w sztuce może polegać również na ukazywaniu brzydoty. Historia sztuki zna wiele przykładów, które kwestionują klasyczne pojęcie piękna. W związku z tym nasuwa się pytanie, czy fotografie, które powstały w wyniku nadpalania błony fotograficznej, widok sfatygowanej działaniem czasu koszuli czy też zestawy zdjęć wywołujące przerażenie – można uznawać za piękne? Wystawa „Beksiński. Lewczyński. Schlabs. Pokaz otwarty”, stanowi doskonały punkt wyjścia do rozważań na temat estetycznego relatywizmu.

 

W sobotę, 18 maja 2019 roku, wszystkie wystawy czynne w godz. 18.00–24.00.

Dodatkowo: 

Sprzedaż książek mocno przecenionych, w tym nowości wydawniczych, i gadżetów muzealnych

Piękne smaki, czyli foodtrucki

Specjalnie dla Was uruchomiona zostanie bezpłatna linia autobusowa, które dowiezie Was do Muzeum z Katowic i Chorzowa!

 

data: 18 maja 2018 (sobota), godz. 18.00–24.00
miejsce: pl. J. III Sobieskiego 2 i ul. W. Korfantego 34
wstęp wolny

 

UWAGA!
Informujemy, że przygotowane przez nas „Piękne historie” można poznać wyłącznie w trakcie Europejskiej Nocy Muzeów – w sobotę, 18 maja 2019 roku, Muzeum jest czynne w godz. 18.00–24.00.

Natomiast dzień później odpoczywamy – w niedzielę, 19 maja 2019 roku, Muzeum jest nieczynne.

Powracamy z naszymi opowieściami we wtorek, 21 maja 2019 roku.