Zdobienie kroszonek – warsztaty dla młodzieży i dorosłych

Górnośląskie kroszonki, fot. Witalis SzołtysKażdy, kto choć raz spróbował ozdobić jajko, wie, że choć jest to zadanie przyjemne, to nie należy do najprostszych. Wśród tradycyjnych technik dekorowania kroszonek wyróżnia się malowanie woskiem, technikę oklejania i technikę rytowniczą. Ich tajniki można poznać na warsztatach prowadzonych przez najlepszych śląskich kroszonkarzy – laureatów konkursu Górnośląskie kroszonki.

Do udziału w warsztatach zachęcamy osoby powyżej 16 roku życia i dorosłych. Koszt udziału w nich wynosi 20 zł. Obowiązują zapisy, które prowadzi Dział Edukacji: tel. 32 281-82-94 w. 127.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, pl. Jana III Sobieskiego 2, Centrum Edukacji
soboty, godz. 15.00

28 stycznia – Malowanie woskiem, prowadzenie: Izabella Terlecka-Synowiec

Zdobienie jajek metodą batikową polega na nanoszeniu wzorów roztopionym woskiem, za pomocą oczka od igły, łebka od szpilki albo rożka, na białe, niebarwione jajko, które następnie zanurza się w farbie. Powtarzanie tej czynności pozwala na osiągnięcie wielobarwnych wzorów.

4 lutego – Technika rytownicza, prowadzenie: Leszek Jęczmyk

To najpopularniejsza na Śląsku technika zdobienia jaj. Polega na wydrapywaniu dekoracji na zabarwionym jajku przy użyciu igły, nożyka lub innych narzędzi.

11 lutego – Technika oklejania, prowadzenie: Ewa Gawenda

Technika oklejania polega na dekorowaniu ziarnami, rdzeniem sitowia, płatkami bzu, a współcześnie również nićmi czy koralikami.

Warsztaty są wprowadzeniem do konkursu i wystawy Górnośląskie kroszonki 2017. Prace na konkurs będą przyjmowane od 10 do 12 marca 2017 w Dziale Etnografii Muzeum Górnośląskiego (regulamin). Otwarcie wystawy pokonkursowej nastąpi 1 kwietnia br.