Otwarcie wystawy „Łukasz Korolkiewicz. Subterytorium” [FOTO]

W czwartek, 7 lutego 2019 roku, odbyło się otwarcie wystawy „Łukasz Korolkiewicz. Subterytorium”. Pierwszych zwiedzających powitali dyrektor Muzeum Górnośląskiego Leszek Jodliński, kuratorka wystawy Agnieszka Bartków, oraz sam artysta prof. Łukasz Korolkiewicz. Wśród zgromadzonych obecna była także żona artysty, krytyk i historyk sztuki, Kinga Kawalerowicz.

Po oficjalnym otwarciu wystawy prof. Łukasz Korolkiewicz rozpoczął oprowadzanie po wystawie, wprowadzając słuchaczy w swoją koncepcję sztuki i przybliżając historię poszczególnych obrazów.

Ekspozycja nie jest odbiciem świata rzeczywistego, ale miejsc wykreowanych przez Łukasza Korolkiewicza. Przeciwstawia się często powielanej tezie, definiującej twórczość artysty jako przykład hiper- bądź fotorealizmu. Na wystawie widzimy mieszczańskie wnętrza, przepełnione drażniącymi swą estetyką symbolami popkultury. Umieszczonych tam ludzi – dorosłych, dzieci, a także samego artystę, w scenerii nie do końca zrozumiałej, w atmosferze napięcia, oczekiwania na efekt finalny konkretnej sytuacji, której zakończenia możemy się tylko domyślać. Analogie do symbolizmu polskiej sztuki końca XIX stulecia, będące w efekcie ich autorską trawestacją. Niejednoznaczny przekaz w sferze erotyzmu. Ale przede wszystkim – doskonały warsztat malarski, zarówno w zakresie operowania plamą barwną, jak i istotnych zabiegów luministycznych.

Na wystawie prezentowane są prace z kolekcji Łukasza Korolkiewicza oraz Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu (38 prac malarskich oraz 25 rysunków). Ekspozycji towarzyszy bogato ilustrowany katalog.

Fotorelację z wydarzenia przygotował Witalis Szołtys.

czas trwania: 7 lutego–31 marca 2019
miejsce: pl. Jana III Sobieskiego 2
kurator: Agnieszka Bartków

więcej o wystawie czasowej „Łukasz Korolkiewicz. Subterytorium”