Aukcja obrazów i palet malarskich z wystawy „Twój Vincent van Gogh. Obrazy z filmu” [FOTO]

Za nami wyjątkowe wydarzenie! W sobotę, 15 grudnia 2018 roku, odbyła się aukcja, na której zostały zaprezentowane obiekty związane z wystawą „Twój Vincent van Gogh. Obrazy z filmu”, goszczącą w Muzeum Górnośląskim od 13 maja do 1 lipca 2018 roku. Licytację w brawurowym stylu poprowadził Mirosław Neinert, dyrektor Teatru Korez w Katowicach.

Na licytujących czekały dwa obrazy autorstwa Mariusza Maksela, jednego ze 125 malarzy pracujących przy doskonale wszystkim znanym i nominowanym do Oscarów filmie animowanym „Twój Vincent”, wyreżyserowanym przez pochodzącą z Bytomia Dorotę Kobielę. Mariusz Maksel był także tego dnia gościem aukcji.

Obok dwóch obrazów olejnych – „Kruki nad polem zboża” i „Gwiaździsta noc”, malowanych w trakcie wystawy taką samą techniką, jaką tworzono dzieła malarskie na potrzeby tego najbardziej kasowego w historii polskiej kinematografii filmu – przedmiotem licytacji było również pięć niezwykle malarskich i niepowtarzalnych w swojej urodzie palet, które użyto przy powstawaniu obrazów (cena wywoławcza 100 zł za sztukę).

Zainteresowani licytacją mieli okazję zapoznać się z obiektami na trzech przedaukcyjnych prezentacjach: w dwie niedziele poprzedzające aukcję (2 i 9 grudnia 2018 roku) oraz w dniu aukcji.

Ta niecodzienna okazja spotkania się w przestrzeni Galerii Malarstwa Polskiego była wydarzeniem niezwykłym. Walka o zakup wyjątkowych obrazów była zaciekła, a szczęście dopisało dwóm nowym właścicielkom. Obrazy „Kruki nad polem zboża” i „Gwiaździsta noc”, których cena wywoławcza wynosiła 700 zł za każdy, osiągnęły cenę sprzedaży po 2500 zł! Natomiast palety malarskie czekają na swojego posiadacza w sklepie muzealnym (pl. J. III Sobieskiego 2). To szansa zakupu wyjątkowego prezentu na nadchodzące święta Bożego Narodzenia lub wzbogacenia swoich kolekcji gadżetów towarzyszących wystawie!

Środki uzyskane ze sprzedaży tak wyjątkowych dzieł i pamiątek z wystawy będą w całości przeznaczone na potrzeby Muzeum Górnośląskiego.

więcej o wystawie czasowej „Twój Vincent van Gogh. Obrazy z filmu”