Nieoczywiste jajka, czyli startuje Konkurs „Górnośląskie kroszonki 2018″ [Regulamin]

Jajko to symbol odradzającego się życia i płodności – wierzono, że jaja zapewniają trwanie świata. Zwyczaj ich dekorowania był znany już w starożytności. Farbowane łupinami cebuli zabezpieczały przed złymi mocami, a barwione młodym żytem przynosiły szczęście. Dziś, gdy pogańskie wierzenia i ludowe prawidła straciły na znaczeniu, malowane jajka są ozdobą wiosennego stołu, a dla chrześcijan – znakiem Zmartwychwstania. Pisanki w poszczególnych regionach otrzymały odmienne nazwy (wydmuszki, kraszanki, a na Śląsku kroszonki), utrwaliły się też różne tradycje ich zdobienia. Najstarszą na Słowiańszczyźnie jest technika batikowa, polegająca na nanoszeniu na jajko wzoru za pomocą gorącego wosku. Na Śląsku największą popularnością cieszy się zaś technika rytownicza – zabarwione jajko zdobi się, wydrapując na nim dekoracje. Pisanki okleja się rdzeniem sitowia, płatkami bzu, słomką bądź trawi kwasem.

Drapane, pisane woskiem, oklejane, a może mniej tradycyjne? Nieważne, czy wykonujesz kroszonki techniką rytowniczą, batikową, innymi tradycyjnymi albo nowatorskimi technikami zdobienia – ten konkurs jest dla Ciebie!

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu ogłasza konkurs „Górnośląskie Kroszonki 2018”. Zachęcamy gorąco mieszkańców województwa śląskiego do udziału w już 29. edycji konkursu, który przeprowadzany jest w czterech kategoriach (według technik wykonania). Do zgłaszania się zapraszamy osoby w każdym wieku: w poprzedniej edycji konkursu najmłodszy uczestnik miał 20 lat, a najstarszy – 84; łącznie udział wzięło 51 uczestników, w tym 15 debiutantów, którzy zgłosili 272 zdobione jajka!

Na zgłoszenia czekamy od 3 do 6 marca 2018 roku. Podsumowaniem konkursu będzie wystawa, której otwarcie w dniu 17 marca 2018 roku poprzedzi uroczyste ogłoszenie wyników. Wystawę będzie można oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu do 15 kwietnia 2018 roku.

więcej informacji:
Małgorzata Kłych (Dział Etnografii), tel. 32 281 82 94, w. 118

regulamin konkursu – poniżej: