To był owocny rok w Muzeum Górnośląskim [TOP 10 pozytywnych działań]

Rok 2017 w naszym Muzeum obfitował w sukcesy i wyjątkowe przeżycia. Wybraliśmy dla Was te, które uważamy za najciekawsze czy wręcz przełomowe.

1. Marszałek Województwa Śląskiego nagrodził ekspozycję Dar Samuela Hirscha i wyróżnił Wystarczy światło i czerń. Leon Wyczółkowski w kategorii „Wydarzenie muzealne roku”.
  2. Gruntownie zmodernizowaliśmy i oddaliśmy do użytku zwiedzającym wystawy Przyroda Górnego Śląska oraz Galeria Malarstwa Polskiego
  3. Wydaliśmy ekskluzywny album zbiorów Galerii Malarstwa Polskiego.
  4. Czynnie uczestniczyliśmy w Industriadzie, przygotowując dla Was rozliczne atrakcje na terenie EC Szombierki
  5. Otrzymaliśmy wspaniały dar od katowickiej Gminy Żydowskiej w postaci ogromnego zbioru judaików pochodzących z bytomskiego Domu Modlitwy. Staliśmy się tym samym posiadaczem trzeciego pod względem wielkości żydowskiego księgozbioru w Polsce.
  6. Nasi przyrodnicy uczestniczyli w wyprawach naukowych do Gruzji i Malezji, a Roland Dobosz, kierownik Działu Przyrody, odkrył w tym roku nieznany dotąd gatunek owada z rodziny sieciarki (neuroptera). Ponadto nasi przyrodnicy podpisali porozumienie z Sichote-Alińskim Rezerwatem Przyrody znajdującym się na dalekim wschodzie Rosji, przy Morzu Japońskim, gdzie w przyszłym roku planowane są badania terenowe.
  7. Wzięliśmy udział w projekcie TraseoSkan 3D, dotyczącym analizy miecza ze Strzelnik,  pochodzącego z epoki brązu przy użyciu najnowszych technologii skanowania 3D.
  8. W ramach obchodów 500-lecia Reformacji przygotowaliśmy szereg wydarzeń (cykl koncertów „Wokół Róży”, wystawa „Radą i czynem. Luteranie w Bytomiu w XIX i XX wieku”) oraz wydawnictw („Umbra transit – lux permanet. Ewangelicy na Górnym Śląsku na przestrzeni wieków” pod red. J. Lusek, DVD „Śladami bytomskich ewangelików”, CD „Wierzyć mię, Panie, ucz…”) wokół tej tematyki.
  9. Polska awangarda, która obchodziła w 2017 roku swoje stulecie, ma odzwierciedlenie w ogromnej i pełnej znamienitych nazwisk wystawie „W rytmie buntu. Polska awangarda międzywojnia” oraz towarzyszącym jej wydawnictwie.
  10. Przygotowaliśmy dla Was komfortową przestrzeń, magiczny kącik „W fotelu”, gdzie możecie bezpłatnie korzystać z Wi-Fi, napić się czegoś ciepłego i poczytać książkę.

Pozytywnych działań było o wiele więcej – wśród nich znajdziecie e-booki, ekogadżety takie jak torby z banerów i inne.

Zachęcamy Was gorąco do udziału w naszych przyszłych inicjatywach. Postaramy się Was przyjemnie zaskoczyć ;).