Dar Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach dla Muzeum Górnośląskiego

Dziedzictwo Żydów Europy Środkowej trafiło do górnośląskiej placówki 

22 sierpnia 2017 roku podpisany został akt darowizny, dzięki któremu zbiory Muzeum Górnośląskiego wzbogacają się o niezwykłe przedmioty pochodzące z dawnego domu modlitwy bytomskich Żydów.

Ten wyjątkowy dar obejmuje między innymi księgozbiór liczący 402 tomy ksiąg i ich fragmentów, które dotychczas znajdowały się w domu modlitewnym. Najstarsze z nich to woluminy pochodzące z XVII wieku (w tym z Amsterdamu i Wenecji). Muzeum otrzymało także woluminy drukowane w Berlinie, Frankfurcie czy Szczecinie, które – jak się nam dzisiaj wydaje – mogły pochodzić z dawnego Bytomia.

Zdaniem historyka i badacza historii Żydów na Górnym Śląsku, dr. Jacka Proszyka, który wstępnie zapoznał się z zawartością księgozbioru, kolekcja bytomska po przeprowadzeniu niezbędnych prac konserwatorskich (rozłożonych na najbliższe lata) będzie trzecim co do wielkości zbiorem hebrajskich ksiąg religijnych w Polsce (większe zbiory posiadają tylko Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie i Biblioteka Jagiellońska w Krakowie).

Pragniemy wykorzystać otrzymane wyposażenie (wśród którego znajduje się oryginalny pulpit kantora czy szafa ołtarzowa, czyli „aron ha-kodesz”), aby możliwie najpełniej oddać charakter domu modlitewnego na wystawie poświęconej wspólnotom religijnym i etnicznym zamieszkującym Górny Śląsk w XIX i XX wieku.

Będzie to pierwsza tak kompletna i składająca się z oryginalnych elementów rekonstrukcja przestrzeni modlitewnej we wnętrzach muzealnych na Górnym Śląsku, prezentująca historię społeczności żydowskiej w Bytomiu przed 1945 rokiem. Pozwoli ona także przybliżyć historię najnowszą Żydów migrujących na Górny Śląsk po 1945 rok.