Walentynki po rycersku

Walentynki po rycersku14 lutego, w walentynki zapraszamy na zajęcia dla dzieci i młodzieży Z rycerzami o miłości, a także, o godzinie 16.00, na spotkanie Kwadrans ze świętym Walentym nie tylko dla zakochanych. Obydwa wydarzenia, przybliżające dawne ideały miłości, towarzyszą wystawie Rekonstrukcje przeszłości. Ślązacy pod Grunwaldem.

W czasie warsztatów Z rycerzami o miłości poznacie kanon miłości dworskiej, nierozerwalnie związanej z rycerstwem. To silnie skonwencjonalizowane, czasami tylko oparte na prawdziwym uczuciu wielbienie wybranki było jednym z elementów „wzorowej biografii” średniowiecznego rycerza. Szlachetna i piękna dama serca, którą mężczyzna wysławiał się za jej urodę i najrozmaitsze cnoty, bronił jej czci, pojedynkował się dla niej, jej dedykował zwycięstwa w turniejach rycerskich, była władczynią jego serca. Czy ten średniowieczny ideał miłości jest wciąż aktualny?

O godzinie 16.00 odbędzie się spotkanie poświęcone świętemu Walentemu – męczennikowi ściętemu w 269 roku. Dowiecie się, jak to się stało, że został patronem zakochanych, w jakich sprawach zwracali się do niego wierni, od kiedy uznawano go za patrona kochanków i jaki to miało związek z Sejmem ptasim Geoffreya Chaucera. Zobaczycie ponadto najciekawsze zabytki ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego związane z kultem św. Walentego.

Zapisy na zajęcia prowadzi Dział Edukacji (tel. 32 281-82-94 w. 127). Koszt udziału w nich wynosi 5 zł od osoby (bilet wstępu na wystawę) oraz 30 zł od grupy. Na  popołudniowe spotkanie wstęp jest wolny.

Zajęcia Z rycerzami o miłości
Data: 14 lutego 2017 (wtorek), godziny do ustalenia (zapisy: 32 281-82-94 w. 127)
Miejsce: pl. Jana III Sobieskiego 2, Centrum Edukacji
Koszt: 30 zł/grupa + 5 zł/osoba

Spotkanie Kwadrans ze świętym Walentym nie tylko dla zakochanych
Data: 14 lutego 2017 (wtorek), godz. 16.00
Miejsce: pl. Jana III Sobieskiego 2, Centrum Edukacji
Prowadzący: Beata Badura, Wojciech Kawka
Wstęp wolny