O rycerzach, etosie i miłości dworskiej – lekcje dla dzieci i młodzieży

Wystawa "Rekonstrukcje przeszłości. Ślązacy pod Grunwaldem", fot. W. SzołtysWystawie Rekonstrukcje przeszłości. Ślązacy pod Grunwaldem towarzyszą liczne wydarzenia kierowane do dzieci i dorosłych. To m.in. spotkania poświęcone Konradowi VII Białemu oraz świętemu Walentemu, seminarium naukowe nt. rekonstrukcji przeszłości, a także oprowadzanie po ekspozycji. Na najmłodszych zwiedzających czekają warsztaty, gra terenowa oraz lekcje.

Jak zostać rycerzem?

Przenieśmy się w czasie do roku 1410. Przewodnikiem w tej podróży będzie śląski książę Konrad VII Biały, który brał udział w wielkiej bitwie pod Grunwaldem. To właśnie wtedy stanęły naprzeciwko siebie dwie ogromne armie: jedna pod wodzą króla Polski – Władysława Jagiełły oraz jego brata, księcia Litwy Witolda, druga zgromadzona pod chorągwią Krzyżaków przez Wielkiego Mistrza Ulricha von Jungingena.

W czasie zajęć, dostosowanych do dwóch grup wiekowych (nauczanie początkowe, szkoła podstawowa), prowadzący opowiedzą o wielkiej bitwie średniowiecza, a przede wszystkim przybliżą bohaterów tych walk – rycerzy. Kim byli, w jaki sposób zdobywali swoje tytuły, jak zostali przedstawieni w opowieściach?

Etos rycerski – opowieści średniowieczne

Bycie średniowiecznym rycerzem wiązało się z przywilejami oraz obowiązkami. Kodeks rycerski był złożony i nie podlegał dyskusji. Znamy przymiotnik „rycerski” określający człowieka uczciwego, sprawiedliwego, szczodrego, odważnego i honorowego. Czy to jednak wszystkie reguły, które obowiązywały średniowiecznych rycerzy?

Podczas lekcji (kierowanych do starszych uczniów) młodzież pozna ekwipunek rycerski oraz etykietę. Nie zabraknie odniesień do historii księcia Konrada VII i jego udziału w walkach pod Grunwaldem, jak i do literatury pięknej, działalności trubadurów i truwerów.

Z rycerzami o miłości – miłość dworska

Tylko 14 lutego, w walentynki, będzie można wziąć udział w lekcjach przybliżających ideały miłości dworskiej, nierozerwalnie związanej z rycerstwem. To dość specyficzny rodzaj miłości – silnie konwencjonalnej, czasem tylko opartej na prawdziwym uczuciu.

Jednym z elementów „wzorowej biografii” średniowiecznego rycerza było posiadanie damy serca, szlachetnej i pięknej, którą wysławia się za jej urodę i najrozmaitsze cnoty. Rycerze bronili jej czci, pojedynkowali się dla niej, jej dedykowali zwycięstwa w turniejach rycerskich. Kanon miłości dworskiej został sformułowany przez poezję prowansalską i zakładał, że mężczyzna oddaje kobiecie cześć niemal boską, a uwielbiana dama jest niepodzielną władczynią jego serca.

Zapisy na lekcje prowadzi Dział Edukacji, tel. 32 281-82-94, w. 127. Koszt udziału w nich wynosi 5 zł od osoby (bilet wstępu na wystawę) + 30 zł od grupy.

Wystawie towarzyszą katalog i książeczka dla dzieci ułatwiające zwiedzanie.
Harmonogram wydarzeń