Ślązacy pod Grunwaldem: katalog wystawy i książeczka dla dzieci

"Rycerzem być!", książeczka dla dzieci towarzysząca wystawie "Rekonstrukcje przeszłości. Ślązacy pod Grunwaldem", fot. W. SzołtysWystawie Rekonstrukcje przeszłości. Ślązacy pod Grunwaldem towarzyszą dwie publikacje – katalog ekspozycji oraz pięknie ilustrowana książeczka dla dzieci Rycerzem być!, czyli o tym, jak książę Konrad pod Grunwald pojechał.

Publikacje (katalog w cenie 10 zł i książeczkę w cenie 4 zł) można nabyć w kasach Muzeum Górnośląskiego oraz w sklepie internetowym. Polecamy również zestaw specjalny.

W publikacji Rekonstrukcje przeszłości. Ślązacy pod Grunwaldem znalazły się teksty kuratorki wystawy, Eweliny Imiołczyk, poświęcone rekonstrukcji przeszłości, rycerstwu śląskiemu pod Grunwaldem, Konradowi VII Białemu i uzbrojeniu w późnym średniowieczu, a także rozdziały przygotowane przez Wojciecha Kawkę prezentujące uzbrojenie zaczepne, ochronne i oporządzenie jeździeckie.

Z książeczki Rycerzem być!, czyli o tym, jak książę Konrad pod Grunwald pojechał dzieci dowiedzą się m.in., kim byli rycerze, czym się charakteryzowali, jakie mieli ideały. Czytając o paziach i giermkach, poznają kolejne stopnie wtajemniczenia w zawód rycerski, zobaczą rodzaje broni i elementy ubioru rycerskiego, a także wyposażenie walczących mieszczan i chłopów. Dowiedzą się w końcu, kim był Konrad VII Biały i jak to się stało, że wziął udział w bitwie pod Grunwaldem oraz czym w ogóle była wielka wojna z Zakonem Krzyżackim. Kolorowe ilustracje, dostosowany do dzieci język i zadania z pewnością zainteresują najmłodszych zwiedzających.

Na wystawę archeologiczną Ślązacy pod Grunwaldem zapraszamy od 2 lutego do 31 maja br.