Przedwiosenne lekcje: o śladach zwierząt i śladach na płótnie

Na wystawie "Przyroda Górnego Śląska", fot. Witalis SzołtysZanim drzewa pokryją się listowiem i barwy wiosny na dobre zagoszczą w przyrodzie, proponujemy dowiedzieć się co nieco o zwierzętach zamieszkujących pobliskie parki i lasy. Zapraszamy dzieci i młodzież na lekcje Drapieżnik – kto to taki? oraz Zwierzęce zmysły. A dla tych, którzy wolą interpretować ślady pozostawione przez artystów na płótnie, przygotowaliśmy zajęcia Emocje zamknięte w obrazie.

Drapieżnik – kto to taki?
Czy zwierzęta mówią nam coś o sobie? Oczywiście, że tak! Wystarczy tylko dobrze przyjrzeć się ich budowie ciała, zwrócić uwagę na dźwięki, które wydają. Podczas zajęć dzieci poznają ptaki śląskich mokradeł, sprawdzą, w co matka natura wyposażyła drapieżniki i spróbują naśladować odgłosy ptaków, grając na niecodziennych instrumentach.

Zwierzęce zmysły
Zastanawialiście się, co potrafią zobaczyć i usłyszeć różne zwierzęta oraz na co pozwala im zmysł węchu? W jaki sposób słyszy sowa, co potrafi wyczuć lis, czy pies widzi kolory? W czasie zajęć dzieci dowiedzą się, jak zwierzęta odczuwają świat i czym ich zmysły różnią się od naszych.

Emocje zamknięte w obrazie
Zajęcia te uczą młodych ludzi patrzenia na obraz, zwracają uwagę na podstawowe środki malarskie, których użycie ma określone znaczenie. Co można uzyskać, używając wyraźnego konturu, a co pojawia się na obrazach malowanych plamą? Zdobytą na zajęciach wiedzę uczestnicy wykorzystają, tworząc kopie fragmentów obrazów.

Lekcje skierowane są do uczniów szkół podstawowych. Koszt udziału w nich wynosi 5 zł od osoby (bilet wstępu na wystawy) i 30 zł od grupy. Zapisy prowadzi Dział Edukacji: tel. 32 281-82-94 w. 127.