Podcast historyczny „Gdy kurtyna idzie w górę. O kulturze żydowskiej w kilku aktach”

Milknie gwar, a kurtyna idzie w górę… Wszystko dla widza. Związki pomiędzy teatrem żydowskim, sceną a Bytomiem sięgają początków XX wieku i niebywale odważnej inicjatywy bytomskiego przedsiębiorcy i bankiera, która posłużyć miała nie tylko społeczności żydowskiej. Franz Landsberger (1953–1925) był człowiekiem instytucją, zaangażowanym na wielu polach. Poza pracą i rozlicznymi obowiązkami Landsbergera pochłaniała pasja – gra na skrzypcach. Największą jego zasługą były jednak starania dotyczące budowy gmachu teatralno-koncertowego w Bytomiu. 

Po wojnie częstymi gośćmi w Bytomiu, na deskach Domu Kultury przy ul. Stefana Żeromskiego 27 (obecnie Bytomskie Centrum Kultury przy pl. Karin Stanek), byli artyści z Państwowego Teatru Żydowskiego im. Ester Rachel Kamińskiej w Warszawie. Śladem po odbywających się w mieście spektaklach są trzy afisze z lat 60. XX wieku zachowane w zbiorach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Bedzie to zatem opowieść o ludziach tworzących teatr.

Zapraszamy Państwa do wysłuchania ósmego nagrania z serii podcastów historycznych pt. „Gdy kurtyna idzie w górę. O kulturze żydowskiej w kilku aktach”.

Projekt realizowany przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie, we współpracy ze Stiftung Haus Oberschlesien, Kulturreferat für Oberschlesien, Oberschlesisches Landesmuseum w Ratingen.