Podcast historyczny „Wartość tkwi w różnorodności. Bytomscy rabini”

Grafika do podcastu historycznego w ramach projektu "Ślad pokoleń". Niebieskie litery na białym tle. Zdjęcie rabina bytomskiej synagogi Maxa Kopsteina.

Grafika do podcastu historycznego w ramach projektu „Ślad pokoleń”

Bytom to fascynujące miasto z wielowiekową historią, usytuowane na pograniczu kultur, języków i tradycji. Od wieków żyli w nim obok siebie przedstawiciele kilku religii, w tym Żydzi. Ich aktywność społeczną odzwierciedlały liczne stowarzyszenia i organizacje o charakterze oświatowym, pomocowym czy charytatywnym.

Niekiedy odnosi się wrażenie, że w Bytomiu krzyżowały się ścieżki niesamowicie wielu osób i spotykał się na tym małym skrawku niemal cały świat. Ta prawidłowość potwierdza się niewątpliwie w przypadku bytomskich rabinów. Przybyli z bliska, m.in. z Wielkopolski, Galicji czy Moraw, i z daleka, m.in. z Prus Wschodnich, Węgier czy Danii. Byli doskonałymi mówcami, nauczycielami, opiekunami wspólnot, zaangażowanymi w życie społeczności żydowskiej w Bytomiu i nie tylko. Wchodzili w szeregi miejskiego establishmentu, włączali się aktywnie w życie polityczne. Byli inicjatorami wielu przedsięwzięć, w wielu wypadkach wizjonerami.

Zapraszamy Państwa do wysłuchania drugiego z serii podcastów historycznych pt. „Wartość tkwi w różnorodności. Bytomscy rabini” w ramach projektu „Ślad pokoleń. Od synagogi do Żydowskiego Domu Modlitwy w Bytomiu”.

Projekt realizowany przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie, we współpracy ze Stiftung Haus Oberschlesien, Kulturreferat für Oberschlesien, Oberschlesisches Landesmuseum w Ratingen.