„Jak sie gryfnie łoblyc” – film w ramach projektu „Sztrykowane, heklowane, biglowane – skarby śląskiej szafy”

Kolorowe haftowane kwiatki, w środku niebieski kwiat. Wszystko na czarnym tle. Dookoła napis "Sztrykowane, heklowane, biglowane. Skarby śląskiej szafy". Maj-wrzesień 2021

Grafika do projektu „Sztrykowane, heklowane, biglowane. Skarby śląskiej szafy”. Maj-wrzesień 2021

Na strój ludowy można spojrzeć jak na język – tak jak on jest bowiem systemem znaków i kodów tworzonych na potrzeby danej społeczności, za pomocą których można się łatwo komunikować.  Poszczególne elementy tradycyjnego stroju ludowego pozwalają określić nie tylko stan cywilny czy pochodzenie noszącej je osoby, ale także jej majętność lub sytuację rodzinną czy społeczną.  Znaczenie mają również detale odzieży – inne kolory, materiały i dodatki obowiązują od święta, inne na co dzień, a inne na czas żałoby.
Jeśli jesteście ciekawi niuansów rozbarskiego stroju ludowego, zapraszamy do oglądania!  Film posiada transkrypcję na język migowy (PJM).
Nagranie wideo zostało zrealizowane w ramach projektu „Sztrykowane, heklowane, biglowane – skarby śląskiej szafy” dofinansowanego ze środków Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowe Centrum Kultury EtnoPolska 2021.