Uwaga, uwaga! Nowe czasopismo archeologiczne

Miło nam poinformować, że Oddział Górnośląski Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich (z siedzibą w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu), z którym od lat współpracujemy przy organizacji różnych wydarzeń i którego członkami są nasi archeolodzy, wydał właśnie we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Katowicach pierwszy tom czasopisma „Górnośląskie Raporty Archeologiczne”. Znajdują się tu sprawozdania z badań archeologicznych prowadzonych między innymi w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach, Bielsku-Białej czy Kędzierzynie-Koźlu, analizy niejednokrotnie unikatowych zabytków ruchomych i nieruchomych, a także omówienia wydarzeń okolicznościowych. Ponieważ zależy nam, aby dostęp do tej niezwykle interesującej publikacji miało jak najszersze grono odbiorców, postanowiliśmy opublikować ją w wersji elektronicznej na stronie MGB – tutaj.

A oto kilka słów od Redakcji:

[…] pragniemy wyrazić nadzieję, że nasze wydawnictwo pozwoli wszystkim Państwu bliżej poznać efekty pracy badaczy, na co dzień odkrywających historię ludzi żyjących na terenie Górnego Śląska w bliższej i dalszej przeszłości, bogactwo ich kultury, finezję rękodzieła czy stosunek do otaczającej przyrody. Niech wyniki tych badań będą swego rodzaju lekcją dla nas, ludzi antropocenu, żyjących w czasach pandemii, rozkładu więzi społecznych, destrukcji kultury i zaniku rzemiosła. Pamiętajmy, cytując Platona: „Wiedza jest drugim słońcem dla ludzi”!