Kultura Żydów polskich. Spotkanie z prof. Leszkiem Hońdo

15 czerwca odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu „Judaika”. Naszym gościem był prof. Leszek Hońdo z Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać opowieści o najciekawszych judaikach wchodzących w skład polskich kolekcji oraz z bliska przyjrzeć się niektórym z nich. Kolekcjonowanie zabytków sztuki żydowskiej rozpowszechniło się dopiero na przełomie XIX i XX wieku, wtedy też w wielu miastach europejskich założone zostały muzea sztuki żydowskiej, mające swój początek w prywatnych kolekcjach np. Maksymiliana Goldsteina. Miało to związek z postępującą emancypacją i akulturacją, kiedy to zaczęto zdawać sobie sprawę z wartości dziedzictwa materialnego oraz podejmować działania zmierzające do jego ochrony i zachowania. Opowieść o kulturze, dobrze jest rozpoczynać od materialnych jej artefaktów. Stanowią one świetny punkt wyjścia do rozmowy o świętach i obrzędach religijnych, a także o życiu synagog, wokół których skupiały się społeczności żydowskie w polskich (i nie tylko) miastach. Podziwiając talerze sederowe czy pudełka na etrog, mogliśmy dowiedzieć się więcej o specyfice żydowskich świąt, wierzeń i obyczajów. Bytomska kolekcja judaików, mamy nadzieję, stanie się kolejnym kamykiem w budowaniu wiedzy o kulturze i historii narodu ważnego w polskich dziejach.