Publikacja „Z wojennej teki Maxa Steckla” – już w sprzedaży!

Dla wszystkich miłośników historii Górnego Śląska nie lada gratką będzie publikacja towarzysząca wystawie czasowej „Z teki Maxa Steckla. Fotografie ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu”, wydana przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.

Karl-Ludwig Max Steckel to niemiecki wszechstronny artysta fotograf o bardzo bogatej twórczości. Uwieczniał na zdjęciach różnego rodzaju oficjalne wydarzenia, a także był – jak można zobaczyć na wystawie – pionierem fotografii przemysłowej i przyrodniczej. Wykonywał portrety i zdjęcia grupowe oraz wydawał pocztówki z widokami różnych obiektów, które sam fotografował. W swym bogatym artystycznie życiu związany był z Królewską Hutą (Chorzowem), Zabrzem i Gliwicami.

Prezentowane w publikacji zdjęcia pochodzą z czasów I wojny światowej i przedstawiają spotkania cesarzy austriackiego Karola i niemieckiego Wilhelma II oraz wyższych oficerów obydwu armii w Pszczynie. Na 76 stronach wydawnictwa miłośnicy zarówno historii, jak i fotografii retro odnajdą 35 zdjęć (w tym portretowe Maxa Steckla), poprzedzonych tekstem „Pytania o Maxa Steckla” Leszka Jodlińskiego oraz opowieścią o życiu i dokonaniach Steckla autorstwa jednego z kuratorów wystawy – dr. Wojciecha Mosia.

Publikacja „Z wojennej teki Maxa Steckla” to nie tylko idealne uzupełnienie wystawy, ale również wysmakowane edytorsko i zaprojektowane z dbałością o detal wydawnictwo, charakteryzujące się chociażby takimi „smaczkami” jak druk na srebrze. A wszystko sygnowane na okładce autografem samego Maxa Steckla!

Publikację można nabyć w cenie 29 zł w kasach Muzeum Górnośląskiego przy pl. J. III Sobieskiego 2 i ul. W. Korfantego 34 oraz online.