Otwarcie wystawy „Z teki Maxa Steckla. Fotografie ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu” [FOTO]

W czwartek, 21 lutego 2019 roku, otwarta została wystawa „Z teki Maxa Steckla. Fotografie ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu”. Gości wernisażu powitali wspólnie Leszek Jodliński, dyrektor Muzeum Górnośląskiego, i Mieczysław Dobkowski, jeden z kuratorów wystawy. Towarzyszyli im pasjonaci wojskowości początku XX wieku, ubrani w mundur armii niemieckiej i mundur oficera austriackiego, Norbert Kozioł i Roland Skubała. Wszystkiemu patronował bohater wystawy, spoglądając na gości swym czujnym fotoreporterskim okiem.

Wystawa obrazuje fragment bardzo bogatej twórczości niemieckiego artysty fotografa Karla-Ludwiga Maxa Steckla. Prezentowane zdjęcia pochodzą z czasów I wojny światowej i przedstawiają spotkania cesarzy austriackiego Karola i niemieckiego Wilhelma II oraz wyższych oficerów obydwu armii w Pszczynie.

Max Steckel to wszechstronny artysta fotograf. Uwieczniał na zdjęciach różnego rodzaju oficjalne wydarzenia, a także był – jak można zobaczyć na wystawie – pionierem fotografii przemysłowej i przyrodniczej. Wykonywał portrety i zdjęcia grupowe oraz wydawał pocztówki z widokami różnych obiektów, które sam fotografował. W swym bogatym artystycznie życiu związany był z Królewską Hutą (Chorzowem), Zabrzem i Gliwicami.

Fotorelację z wydarzenia przygotował Witalis Szołtys.

czas trwania: 21 lutego – 28 kwietnia 2019
miejsce: ul. W. Korfantego 34
kuratorzy: Mieczysław Dobkowski i dr Wojciech Moś

więcej o wystawie „Z teki Maxa Steckla. Fotografie ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu”

publikacja towarzysząca „Z wojennej teki Maxa Steckla”