Prace konserwatorskie nad księgozbiorem judaistycznym

Zakończył się kolejny etap prac konserwacyjnych prowadzonych na kolekcji judaików pochodzących z dawnego domu modlitwy bytomskich Żydów (więcej w artykule).

Po ukończeniu zabiegów konserwacyjnych do Muzeum Górnośląskiego powróciły trzy księgi. Książki przed konserwacją znajdowały się w bardzo złym stanie, były silnie zabrudzone, miały liczne naderwania i ubytki występujące na okładzinach i kartach, ich konstrukcja była naruszona, a jedna z książek nie posiadała grzbietu. Przeprowadzone działania konserwatorskie zniwelowały zniszczenia oraz zminimalizowały skutki naturalnego starzenia się obiektów, papier został odkwaszony, wzmocniony i uzupełniony za pomocą masy papierowej, a okładziny częściowo zrekonstruowane. Jesienią odrestaurowane woluminy zostaną poddane digitalizacji.

Niezbędne prace przeprowadzono w pracowni konserwacji Biblioteki Ślaskiej w Katowicach.