Wizytownik muzealny – warsztaty dla dzieci online

Odwiedzanie ekspozycji muzealnych jest w ostatnim czasie utrudnione, dlatego też przygotowaliśmy dla Państwa niezwykłą ofertę. Tym razem są to krótkie wizyty na wystawach, zrealizowane w formie filmików, które dostosowane są do edukacji wczesnoszkolnej. Mamy nadzieję, że będą one pomocne w nauczaniu zdalnym, uatrakcyjnią Państwa lekcje i choć trochę zastąpią chwilowy brak możliwości przeprowadzenia zajęć w muzeum. Lista tematów będzie się stopniowo powiększać: w pierwszej kolejności przygotowaliśmy zwyczaje zimowe i okolicznościowe.

Do każdego spotkania dołączone są ćwiczenia warsztatowe. Chętnie zobaczymy efekty Waszej kreatywności, a zdjęcia prac zaprezentujemy na naszym muzealnym Facebooku.

W celu otrzymania linku do wybranego z poniższej listy filmu (do pobrania lub w formie online) prosimy o kontakt z Działem Edukacji: edukacja@muzeum.bytom.pl.

1. Przyrodniczy detektyw – drzewne opowieści

Każdy wie, jak wygląda drzewo, ale czy wiecie, co kryje się w jego środku i jakie historie można z niego wyczytać? Wszystko to poznacie podczas lekcji online, dzięki której dowiecie się, co wprawny dendrolog jest w stanie wyczytać z pnia. Ile drzewo miało lat? Gdzie rosło? Jakie miało przygody?

2. Przyrodniczy detektyw – ptasie opowieści

Macie ochotę na zabawę w Sherlocka Holmesa, najsłynniejszego detektywa świata? Na zajęciach nauczymy Was patrzeć uważnie i samodzielnie wyciągać wnioski. Obserwować będziemy ptaki śląskich mokradeł. Czym żywi się kormoran? Jak poluje rybitwa? I dlaczego nogi czapli wyglądają jak patyki? Wszystkiego domyślicie się sami, a w czasie warsztatów nauczymy Was grać na butelkach, naśladując ptaki.

3. Powrót do przeszłości

„Powrót do przeszłości” to muzealna opowieść dla dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów klas I. Dzięki niej dowiecie się, co to jest muzeum i w jaki sposób eksponaty opowiadają swoje historie. Zajrzycie również do izby paradnej i śląskiej kuchni, poznacie ich wystrój oraz zwyczaje z nimi związane. A na koniec wykonacie wizytówki z dobrą wiadomością inspirowane makatkami ze śląskiej kuchni.

4. Barbórkowe świętowanie

Dzień św. Barbary był na Śląsku wyjątkowym i hucznie obchodzonym świętem. W dniu tym na ulicach miast spotkać można było świąteczne parady górników, którym towarzyszyła imponująca górnicza orkiestra. Dlaczego górnicy tak bardzo czcili św. Barbarę? Jak wyglądało świętowanie w tym dniu? Zapraszamy na krótkie spotkanie na wystawie etnograficznej Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, podczas którego znajdziecie odpowiedzi na te pytania, a także, mamy nadzieję, podejmiecie nasze plastyczne wyzwanie.

5. Wizyta Mikołaja

Postać św. Mikołaja znana jest na Śląsku od średniowiecza. Nie zawsze jednak zajmował się on obdarowywaniem dzieci łakociami, początkowo był bowiem patronem… bydła i innego żywego dobytku. Brodata postać w biskupich szatach pojawiła się na śląskich wsiach dopiero w wieku XIX. Jak wyglądały wizyty św. Mikołaja na przełomie XIX i XX wieku? Kto mu towarzyszył? A także dlaczego pewien kronikarz odnotował, że „dzień ten przez cały rok był postrachem malców”? Zapraszamy na krótkie spotkanie z Mikołajem.

6. Andrzejki

W nocy z 29 na 30 listopada obchodzimy andrzejki. Przygotowaliśmy dla Was omówienie kilku wróżb, które były najpopularniejsze w naszym regionie sto i dwieście lat temu. Dzięki nam będziecie w stanie samodzielnie wykonać je w domowym zaciszu. Bądźcie jednak gotowi na szok – poza prostymi przedmiotami nasze praprababki i prapradziadowie do wróżenia używali również gęsi i płotów.