Najcenniejsze. Wystawa archeologiczna z okazji jubileuszu 110-lecia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Celem ekspozycji jest prezentacja najcenniejszych zabytków zgromadzonych przez ponad wiek przez Dział Archeologii, który może poszczycić się najbogatszą, liczącą ponad 350 tysięcy eksponatów kolekcją, mówiącą o przeszłości ziemi śląskiej na obszarze Górnego Śląska i Zagłębia. Obejmuje ona okres od epoki kamienia po nowożytność. Składają się na nią zabytki pozyskane podczas badań archeologicznych, zarówno wykopaliskowych, jak i powierzchniowych, a także dary kolekcjonerów prywatnych i instytucji.

Pokażemy ponad sto eksponatów, w tym m.in. skarby przedmiotów z brązu, broń, biżuterię, przedmioty codziennego użytku oraz oczywiście multanki – najstarszy dęty instrument muzyczny odkryty na terenie Polski. Instrument ten składa się z dziewięciu piszczałek powiązanych ze sobą za pomocą łyka, tworząc w ten sposób wielocewkową fletnię spojoną. Znaleziony został na cmentarzysku w Przeczycach. To niewątpliwie unikatowy zabytek na skalę europejską.

Na ekspozycji będzie też można zapoznać się z historią Działu Archeologii. Dopełnienie wystawy stanowi zaś zbiór kości zwierząt wymarłych, m.in. mamuta, nosorożca włochatego i niedźwiedzia jaskiniowego, oraz zbiór zabytków spoza Polski, pozyskanych w latach 20. i 30. XX w. w formie darów. Większość zostanie zaprezentowana po raz pierwszy. Zobaczymy np. artefakty z Ameryki Północnej, piękne kamienne ostrza, groty strzał i ozdobę bytomskiej kolekcji – jedyny w Polsce ciężarek do miotacza oszczepów (atlatl weight), liczące sobie 3–5 tysięcy lat. Wystawie będzie towarzyszył bogato ilustrowany katalog.

Katalog do wystawy dostępny w sklepie online i w naszym muzealnym sklepiku.

„Najcenniejsze…” – wernisaż i krótkie oprowadzanie kuratorskie online:

Czas trwania wystawy: 13 stycznia 2021 – 2 stycznia 2022 roku
Miejsce: pl. J. III Sobieskiego 2
Kurator wystawy: Dorota Podyma