Otrzymaliśmy dotację MKiDN!

Muzeum GórnośląskieMuzeum Górnośląskie otrzymało dotację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu Kultura Cyfrowa na realizację projektu „Klisze pamięci – śladem górnośląskiego sacrum”. Dotacja przyznana instytucji na 2016 rok wynosi 55 tysięcy złotych.

Trzyletni projekt „Klisze pamięci – śladem górnośląskiego sacrum” zakłada analizę, digitalizację i udostępnienie archiwalnych fotografii zachowanych w postaci szklanych klisz w zbiorach Muzeum Górnośląskiego. Na około 1600 kliszach z lat 1900–1939 zarejestrowane zostały górnośląskie obiekty sakralne wraz z ich wyposażeniem, życie wspólnot parafialnych, stowarzyszeń (maryjnych, śpiewaczych).

Założeniem projektu jest stworzenie interaktywnej mapy z lokalizacją zabytków, tras zwiedzania wokół obiektów (w tym tras tematycznych) oraz ikonografii parafii. Projekt będzie w części adresowany do osób niewidomych lub niedowidzących, stanowiąc wprowadzenie do poznawania architektury sakralnej regionu i jego historii. Licznym i zróżnicowanym działaniom edukacyjnym towarzyszyć będzie przygotowanie archiwum historii mówionej. Materiał uzyskany w procesie digitalizacji zasili m.in. zbiory publiczne EUROPEANA.

Współpracę przy projekcie podjęły m.in.: Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Polski Związek Niewidomych Okręg Śląski, Związek Polskich Artystów Fotografików oraz Katowicki Oddział Regionalny PTTK – Regionalna Pracownia Krajoznawcza.

Projekt Muzeum Górnośląskiego został przez MKiDN oceniony bardzo wysoko – otrzymał 75,40 punktów, zajmując 21 pozycję wśród 111 wniosków.