Rekonstrukcje przeszłości. Ślązacy pod Grunwaldem

Ślązacy pod Grunwaldem

Wystawa Ślązacy pod Grunwaldem otwiera cykl ekspozycji archeologicznych pod wspólnym tytułem Rekonstrukcje przeszłości. Ukazuje w nowym świetle jedną z najważniejszych bitew w polskiej historii – bitwę pod Grunwaldem, poruszając kwestię udziału części rycerstwa śląskiego po stronie krzyżackiej.

Na czele Ślązaków walczących w bitwie stanął książę Konrad VII Biały, postawiony przed dramatycznym wyborem między rycerskimi ideałami a politycznymi rozgrywkami. U jego boku stawili się przedstawiciele znamienitych śląskich rodów – jedni kierowani lojalnością wobec suwerena, inni skuszeni wizją bogactwa i chwały. Szeregi Zakonu zasilili m.in. Kaspar von Niebelschütz, Hans/Hannus von Tader czy Dietrich von Kottulin.

Kontrowersyjna, według współczesnych kryteriów, postać Konrada, który wpierw walcząc przeciwko Polakom, w ostateczności stał się zwolennikiem króla Władysława Jagiełły, stała się pretekstem do prezentacji ówczesnej kultury materialnej, ze szczególnym uwzględnieniem uzbrojenia.

Na wystawie Ślązacy pod Grunwaldem prezentowany jest interesujący zbiór około 80 zabytków z późnego średniowiecza (XIV–XV w.), w większości stanowiący kolekcję Muzeum Górnośląskiego. Zwiedzający zobaczą zabytkowe militaria, w tym miecze z Otmuchowa i Tychów, kolczugę z Jerzmanowic, unikatowe hełmy ze Smolenia i z Plemiąt czy nałokcicę z ogrodzienieckiego zamku. Na ekspozycji nie zabrakło przedmiotów codziennego użytku. Wzbogacają ją ponadto repliki i rekonstrukcje (m.in. uzbrojenie rycerzy i odtworzony z detalami namiot księcia), które posiadają ogromną wartość edukacyjną.

"Rycerzem być!", książeczka dla dzieci towarzysząca wystawie "Rekonstrukcje przeszłości. Ślązacy pod Grunwaldem", fot. W. SzołtysEkspozycja umożliwia szerokiemu gronu odbiorców lepsze zrozumienie realiów konfliktu z 1410 roku oraz obozowej codzienności wojującego rycerstwa. Za sprawą przemyślanej aranżacji i towarzyszących zajęć edukacyjnych wystawa trafia również do najmłodszych. Towarzyszy jej katalog i bogato ilustrowana książeczka dla dzieci z zadaniami.

Wśród wydarzeń towarzyszących wystawie i podejmujących temat odtwórstwa historycznego znalazło się seminarium z udziałem badaczy i rekonstruktorów, które odbędzie 7 kwietnia 2017 roku.

Czas trwania wystawy: 2 lutego–28 maja 2017
Miejsce: ul. W. Korfantego 34
Kurator: Ewelina Imiołczyk

Wydarzenia towarzyszące
14 lutego – walentynkowe lekcje Z rycerzami o miłości*
14 lutego, 16.00 – spotkanie Kwadrans ze świętym Walentym nie tylko dla zakochanych
19 lutego, 12.00 – oprowadzanie kuratorskie
25 lutego, 12.30 – warsztaty dla dzieci Jak zostać rycerzem?*
8 marca – do biletu kwiat dla każdej białogłowy
8 marca, 17.00 – spotkanie Konrad VII Biały – rycerz i zalotnik
25 marca, 12.30 – gra terenowa Ślązacy pod Grunwaldem*
7 kwietnia, 10.00–17.00 – seminarium naukowe Rekonstrukcje przeszłości. Czy warto?

Lekcje muzealne:
dla dzieci: Jak zostać rycerzem?*
dla młodzieży: Etos rycerski – opowieści średniowieczne*

* Zapisy w Dziale Edukacji, tel. 32 281-82-94 w. 127.

Fotorelacja z otwarcia wystawy

Partnerzy

_MG_2584    15996131_1349074691831706_232842960_n    logo     logo_mm

Patroni medialni

TVP Hitsoria    TVP3_Katowice     Radio Piekary  Archeologia Żywa    Gazeta Wyborcza     histmag