Fotografia Dzikiej Przyrody 2015

Fotografia Dzikiej Przyrody 2015Najlepsze na świecie zdjęcia natury ukazujące różnorodność, piękno i dramatyzm życia na Ziemi, nagrodzone w konkursie Wildlife Photographer of the Year 2015 od 8 kwietnia będą prezentowane w Muzeum Górnośląskim.

Wildlife Photographer of the Year to największe i najbardziej cenione przedsięwzięcie z zakresu fotografii dzikiej przyrody. W tegorocznej, 51. edycji konkursu odbywającej się pod hasłem „Twój świat – Twoja wizja”, wzięło udział ponad 4 tys. fotografów z ponad 90 krajów. Spośród ponad 42 tysięcy zgłoszonych prac wybrano setkę wybitnych artystycznie, doskonałych technicznie zdjęć, które nagrodzono i wyróżniono w 16 kategoriach (m.in.: Ssaki, Gady, płazy i ryby, Bezkręgowce, Rośliny i grzyby, Szczegół, Pod wodą, Na lądzie, Na niebie, W mieście). Przyznano również 4 nagrody specjalne. Na wystawie prezentowane są zdjęcia 76 fotografów z 23 krajów.

Pomysłodawcą organizowanego od 1965 roku konkursu Wildlife Photographer of the Year jest czasopismo BBC Worldwide Magazine. W latach 1986–2014 przedsięwzięcie realizowane było wespół z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Organizatorem tegorocznej edycji jest po raz pierwszy wyłącznie londyńskie muzeum. Ideą konkursu jest etyczne fotografowanie dzikiej przyrody oraz wierne przedstawianie świata natury, bez nadmiernej modyfikacji cyfrowej, a także rzetelne opisywanie fotografii.

Prezentacja zdjęć odbywa się w Londynie, jak również w ponad 60 miejscach na Ziemi, w tym w Polsce, gdzie ekspozycja gości po raz 14. Muzeum Górnośląskie jest jedyną polską instytucją wystawienniczą, która prezentowała wszystkie krajowe edycje wystawy.

Wystawa Fotografia Dzikiej Przyrody 2015 składa się ze 100 zdjęć. Prace te, wymagające bacznego śledzenia fauny i flory, a także zaawansowanych umiejętności, uświadamiają, jak wiele dzieje się w przyrodzie i jak bardzo intrygujące są to zjawiska. Ukazują momenty zwyczajne i niezwykłe, gatunki popularne i mniej znane. Edukują i inspirują do samodzielnego fotografowania.

Lekarz i fotograf-amator Don Gutoski z Kanady, któremu przyznano tytuł Fotografa Dzikiej Przyrody 2015 i pierwszą nagrodę w kategorii Ssaki, wykonał zdjęcie przedstawiające dwa lisy w kanadyjskim Parku Narodowym Wapusk – lisa rudego i jego ofiarę, lisa polarnego. Gutoskiemu udało się uchwycić emocje zwierząt, symetryczną kompozycję ich ciał, kontrastujące ze sobą barwy. Niewiarygodny jest też temat – lisy te wcześniej z sobą nie rywalizowały. Do konfliktu między nimi dochodzi zapewne wskutek ocieplenia klimatu.

Wystawa Wildlife Photographer of the Year jest własnością Natural History Museum i BBC Worldwide Magazine. Więcej informacji

Czas trwania wystawy: 8 kwietnia–8 maja 2016
Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach przy ul. W. Korfantego 34
Organizatorzy: Muzeum Górnośląskie, Agencja Zegart

Fotografia Dzikiej Przyrody 2015

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poniżej:

1. Carlos Perez Naval (Hiszpania), Napić się, czy nie? – finalista w kategorii Do 10 lat
2. Cristobal Serrano (Hiszpania), Niebieskie rytmy – finalista w kategorii Pod wodą
3. Rosamund Macfarlane (Wielka Brytania), Śnieżny zając – finalista w kategorii Ssaki
4. Thomas P. Peschak (Niemcy/RPA), Rekinowy surfer – finalista w kategorii Fotoreporter Dzikiej Przyrody: Nagroda za Pojedyncze Zdjęcie
5. Zsolt Kudich (Węgry), Poranek czapli – finalista w kategorii Ptaki
6. Floris van Breugel (USA), Postrzępiony spokój – finalista w kategorii Na lądzie