„Zacząć łosprowiać… Kaj i jak?” Słów kilka o pamięci kształtującej „ja”

Fotografia ze zbiorów Działu Etnografii Muzeum GórnośląskiegoPojawiając się i żyjąc w konkretnym miejscu na świecie, zmagamy się z jego oswajaniem. Pomaga nam w tym pamięć pokoleń, które były przed nami. Śląsk to trudne miejsce, trudna pamięć i ciągłe zmaganie się z własną dziejowością.

By zmagania te były łatwiejsze, zapraszamy na cykl wykładów Mit – pamięć – tożsamość. Rozpocznie go spotkanie poświęcone pamięci zbiorowej i indywidualnej.

Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czym jest pamięć i jakie rodzaje pamięci wpływają na nasze bycie w świecie, rozpocznie się od refleksji nad fotografią. Zastanowimy się nad kwestią utrwalania pewnych miejsc i zdarzeń oraz znaczenia tego utrwalenia dla następnych pokoleń.

Zatrzymamy się na chwilę przy wyjątkowej książce Henryka Wańka Finis Silesiae, w której interesującym nas wątkiem będzie napięcie między istnieniem a nieobecnością, będące udziałem fotografii – w tym wypadku fotografii przedstawiających śląskie, przedwojenne krajobrazy.

Następnie szerzej zostaną omówione kwestie pamięci indywidualnej – tej, która kształtuje nas jako niepowtarzalne jednostki, oraz pamięci zbiorowej, która czyni nas uczestnikami kultury. Analizując utwory Stefana Szymutki i Kazimierza Kutza, zastanowimy się nad specyfiką śląskiej pamięci i pamięci o Śląsku.

Data: 22 października 2016 (sobota), godz. 16.00
Miejsce: gmach przy pl. Jana III Sobieskiego 2, Centrum Edukacji
Prowadzący: Magdalena Pospieszałowska
Wstęp wolny