Śląski dwugłos

Fot. Witalis SzołtysŚląsk to wspaniałe, wyjątkowe, ale i trudne do życia miejsce. Jeśli chcemy żyć w nim świadomie, nie powinniśmy bagatelizować wymagań, jakie Śląsk stawia swoim mieszkańcom, i rezygnować z refleksji nad jego specyfiką. Pomogą nam w tym dyskusje ekspertów i ludzi silnie związanych ze Śląskiem oraz rozmowy o obrazie Śląska wykreowanym przez literatów, filmowców czy fotografów.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu ma ogromną przyjemność zaprosić Państwa na spotkanie ze Śląskiem w podwójnej odsłonie. Każdego miesiąca od października br. do czerwca 2017 roku odbywać się będą spotkania poruszające kwestie związane z historią, literaturą oraz innymi istotnymi dla regionu sprawami. Spotkania realizowane będą w dwugłosie: w ramach otwartych dyskusji prowadzonych z cyklu Rozbieranie Śląska, a także w formie sobotnich wykładów Mit – pamięć – tożsamość.

Rozbieranie Śląska pojawia się w muzeum nie po raz pierwszy. Prowadzący spotkania, Jerzy Ciurlok, wraz z zaproszonymi gośćmi i ekspertami pochyli się w dyskusji nad sprawami ważkimi dla Śląska i Ślązaków, takimi jak: edukacja regionalna, mniejszości wyznaniowe, muzyka czy współczesne spojrzenie na śląskie tradycje.

Z kolei Magdalena Pospieszałowska podczas wykładów z serii Mit – pamięć – tożsamość rozważać będzie delikatne kwestie śląskiej tożsamości utrwalone przez Ślązaków – artystów, którzy swoją śląskość przełożyli na język uprawianych przez siebie sztuk.

Mamy nadzieję, że taka różnorodność spojrzeń zainspiruje Państwa do własnych poszukiwań.

Zapraszamy na spotkania:

Rozbieranie Śląska
Prowadzenie: Jerzy Ciurlok / Muzeum Górnośląskie, Centrum Edukacji
08.11 (wtorek), godz. 17.00 – Edukacja regionalna. Poszerzanie horyzontów czy indoktrynacja?
13.12 (wtorek), godz. 17.00 – Nie Polak, nie Niemiec, czyli kto? Kim jest Ślązak?
10. 01 (wtorek), godz. 17.00 – Jedno społeczeństwo, wiele języków – śląska literatura w przekroju
14.02 (wtorek), godz. 17.00 – Kto zamordował starzyków? O Tragedii Górnośląskiej raz jeszcze

Mit – pamięć – tożsamość
Prowadzenie: Magdalena Pospieszałowska /Muzeum Górnośląskie, Centrum Edukacji
22.10 (sobota), godz. 16.00 – „Zacząć łosprowiać… Kaj i jak?” Słów kilka o pamięci kształtującej „ja”
19.11 (sobota), godz. 16.00 – Mikrohistoria – mikrohistorie, czyli czym jest Joyce wobec wątrobianki ujka Antka?
17.12 (sobota), godz. 16.00 – Śląski blues, czyli wyzwolenie pamięci zatartej
21.01 (sobota), godz. 16.00 – Ślązaka portret własny. Ile w nas Cholonka, a ile Kutza?
18.02 (sobota), godz. 16.00 – Opowiedz mi, proszę, mit o Ślązaku

Wstęp na spotkania jest wolny.