„Witkacego harce ze sztuką” – wykład z cyklu „Wielość rzeczywistości” towarzyszący wystawie czasowej „W rytmie buntu. Polska awangarda międzywojnia”

Trzej geniusze biegali po górskich szlakach Zakopanego, wynosząc ze swojej przyjaźni zaplecze intelektualne i artystyczne, mające, w niedalekiej przyszłości, każdemu z nich przynieść owoce w postaci dzieł malarskich, literackich czy naukowych (ewentualnie jednych i drugich jednocześnie). I trwały wkład w kulturę nie tylko polską, ale i tę o zasięgu światowym. Byli to: Stanisław Ignacy Witkiewicz, powieściopisarz i dramaturg, malarz, fotograf, filozof i teoretyk sztuki, Leon Chwistek, wybitny matematyk i logik, filozof i teoretyk sztuki, malarz oraz Bronisław  Malinowski, światowej sławy antropolog. Co warte podkreślenia, ten ostatni także studiował nauki ścisłe: matematykę, chemię i fizykę.

Najbliższy wykład będzie spotkaniem z Witkacym – wielkim eksperymentatorem awangardowym, zarówno w dziedzinie literatury, teatru, malarstwa, jak i fotografii. Nie sposób pojąć jego fenomenu bez wiedzy o związkach Witkacego z utalentowanymi kolegami. Wspólnie spędzany czas, wymiana myśli czy próby pisania traktatów naukowych we wczesnej młodości – to nauka krytycznego myślenia, podejścia do historii sztuki, kształtowania się poglądów na świat („wielość  rzeczywistości”, teoria „Czystej Formy”) i wyartykułowania tego w pismach, powieściach i dramatach.

Podczas wykładu będzie można wysłuchać opowieści o eksperymentach Witkacego i jego filozofii. Bliskich nam szczególnie i ponadczasowych, bo jak pokazuje historia, to twórca, który trafnie przewidział przyszłość: „I to, że cywilizacje równych, sytych i zautomatyzowanych zagrożone będą nie tylko naporem «niwelatorów» ze Wschodu, z Azji i z Afryki, ale również i to, że cywilizacje zmechanizowane są nie tylko kruche i podatne na szaleństwo, ale też bezbronne wobec szaleńców i psychopatów. W świecie, który stał się «globalną wioską», szaleństwo jest zaraźliwe i powszechne. W tej wielkiej wiosce, gdzie wszystko dzieje się równocześnie, wszystko stało się nagle możliwe” – pisał nie bez racji  Jan Kott w 1975 roku w książce „Witkiewicz, albo Realizm nieoczekiwany”. Dlatego też do dzieł Witkacego warto wrócić, patrząc na nie na nowo krytycznym okiem współczesnego czytelnika.

 

data: 7 marca 2018 (środa), godz. 17.00
miejsce: Sala Kolumnowa, ul. W. Korfantego 34
prowadzi: Jolanta Zaczkowska
wstęp wolny

 

pozostałe wykłady Jolanty Zaczkowskiej towarzyszące wystawie czasowej „W rytmie buntu. Polska awangarda międzywojnia”:
Andrzeja Pronaszki zapiski scenograficzne (5 grudnia, wtorek, godz. 17.00)
Zofia Stryjeńska o chlebie powszednim… Pamiętniki malarki (10 stycznia, środa, godz. 17.00)
Leon Chwistek a wielkość rzeczywistości (7 lutego, środa, godz. 17.00)
Stanisława Szukalskiego ślad w literaturze. O niemym śpiewaku (11 kwietnia, środa, godz. 17.00)
Jan Józef Czapski – artysta rozdarty pomiędzy piórem a sztalugą (9 maja, środa, godz. 17.00)

„Wielość rzeczywistości”, czyli wydarzenia towarzyszące wystawie czasowej „W rytmie buntu. Polska awangarda międzywojnia”:

oprowadzania z kuratorem – prowadzi Agnieszka Bartków:
3 grudnia, niedziela, godz. 12.30
14 stycznia, niedziela, godz. 12.30
18 lutego, niedziela, godz. 14.00
25 marca, niedziela, godz. 12.30
22 kwietnia, niedziela, godz. 12.30

spotkania z wybitnymi znawcami kontekstów okresu międzywojnia:
Awangarda w polskim wzornictwie przemysłowym dwudziestolecia międzywojennego – wykład dr hab. Irmy Koziny (20 stycznia, sobota, godz. 16.00)
Gdzie szukać w II RP „miasta i maszyny”? Przyczynek do dziejów gospodarczych Polski w okresie międzywojennym – wykład prof. dr. hab. Ryszarda Kaczmarka (17 lutego, sobota, godz. 16.00)
Czy tylko funkcjonalizm? Nurty architektury modernistycznej w dwudziestoleciu międzywojennym – wykład dr Anety Borowik (10 marca, sobota, godz. 16.00)
wykład Agnieszki Kołodziej-Adamczuk (14 kwietnia, sobota, godz. 18.00)

warsztaty dla dzieci:
Świat w kwadratach i trójkątach zamknięty (2 grudnia, sobota, godz. 12.30)
Mówiące znaki (20 stycznia, sobota, godz. 12.30)
Marzenia w opakowaniu (17 lutego, sobota. godz. 12.30)
Marzenia w opakowaniu, czyli zabawy z Moną Lizą (3 marca, sobota, godz. 12.30)
Ostra linia buntu (14 kwietnia, sobota, godz. 12.30)
zapisy na zajęcia: tel. 32 281 82 94, w. 127

katalog towarzyszący wystawie czasowej „W rytmie buntu. Polska awangarda międzywojnia”

więcej o wystawie czasowej „W rytmie buntu. Polska awangarda międzywojnia”