„Leon Chwistek a wielkość rzeczywistości” – wykład z cyklu „Wielość rzeczywistości” towarzyszący wystawie czasowej „W rytmie buntu. Polska awangarda międzywojnia”

Wykład towarzyszy wystawie „W rytmie buntu. Polska awangarda międzywojnia” w ramach cyklu „Wielość rzeczywistości”.

Bohaterem kolejnego spotkania poświęconego awangardzie będzie Leon Chwistek, czyli wielość rzeczywistości w jednej osobie. Był wybitnym matematykiem, malarzem awangardowym i teoretykiem sztuki biorącym udział w, szokujących dla współczesnych, wydarzeniach artystycznych. Przy tej okazji znów spotkamy się z całą zakopiańską artystyczną rodziną – pojawią się wielkie nazwiska i odżyje Zakopane. Tym razem z Leonem Chwistkiem w roli głównej.

Wychowywał się on w Adasiówce, drugiej siedzibie Chwistków w Zakopanem, w domu otwartym, w którym panowała artystyczno-intelektualna atmosfera. Bywali tam pisarze i malarze, kompozytorzy, przedstawiciele odległych galaktyk, jak Adam Chmielowski (później brat Albert) czy (podobno) Feliks Dzierżyński. Ojciec obudził w Leonie miłość do gór – przyszły matematyk i filozof zadebiutował opisami górskich wycieczek. Przyjaźnił się z młodszym o rok Stasiem Witkiewiczem i Bronisławem Malinowskim, antropologiem.

Chwistek był studentem Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Sztuk Pięknych oraz uczelni w Getyndze, Paryżu, Wiedniu. Nie mieścił się w żadnych ramach, rozsadzał wszystkie schematy – zawsze i wszędzie twórczy. „Człowiek, który nie tworzy w każdej chwili życia, jest nad brzegiem przepaści. Przynajmniej ja, o ile nie tworzę” pisał o sobie.

„Sama postać jego jest groźna w swej bawolej wprost potędze, gdy porusza się, chwiejąc się jakby z nadmiaru panującego we wnętrzu jej duchowego ciśnienia. Ale nade wszystko poczucie metafizycznej grozy budzi w widzu niesamowity łeb jego, nabity guzami mądrości nadludzkiej jakiejś” – to słowa jego przyjaciela i późniejszego wielkiego antagonisty, Witkacego.

Zapraszamy na opowieść o tej ciekawej, choć nie przez wszystkich lubianej, postaci, o wielkim talencie, o matematyku, który tylko dzięki rekomendacji Bertranda Russella objął Katedrę Logiki na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, człowieku zakochanym w swojej żonie, ojcu utalentowanej matematyczki, a także o meandrach życia społecznego i kulturalnego ówczesnego świata i o próbach opanowania sztuk wszelakich przez Leona Chwistka. Jednocześnie będzie to spotkanie z przedwojenną atmosferą intelektualną Krakowa, Zakopanego i Lwowa i z całą plejadą gwiazd z kręgu sztuki siejących zamęt w poukładanych dziewiętnastowiecznych głowach.

 

data: 7 lutego 2018 (środa), godz. 17.00
miejsce: ul. W. Korfantego 34, Bytom
prowadzi: Jolanta Zaczkowska
wstęp wolny

pozostałe wykłady wykłady Jolanty Zaczkowskiej towarzyszące wystawie czasowej „W rytmie buntu. Polska awangarda międzywojnia”:
Andrzeja Pronaszki zapiski scenograficzne (5 grudnia, wtorek, godz. 17.00)
Zofia Stryjeńska o chlebie powszednim… Pamiętniki malarki (10 stycznia, środa, godz. 17.00)
Witkacego harce ze sztuką (7 marca, środa, godz. 17.00)
Stanisława Szukalskiego ślad w literaturze. O niemym śpiewaku (11 kwietnia, środa, godz. 17.00)
Jan Józef Czapski – artysta rozdarty pomiędzy piórem a sztalugą (9 maja, środa, godz. 17.00)

„Wielość rzeczywistości”, czyli wydarzenia towarzyszące wystawie czasowej „W rytmie buntu. Polska awangarda międzywojnia”:

oprowadzania z kuratorem – prowadzi Agnieszka Bartków:
3 grudnia, niedziela, godz. 12.30
14 stycznia, niedziela, godz. 12.30
18 lutego, niedziela, godz. 14.00
25 marca, niedziela, godz. 12.30
22 kwietnia, niedziela, godz. 12.30

spotkania z wybitnymi znawcami kontekstów okresu międzywojnia:
Awangarda w polskim wzornictwie przemysłowym dwudziestolecia międzywojennego – wykład dr hab. Irmy Koziny (20 stycznia, sobota, godz. 16.00)
Gdzie szukać w II RP „miasta i maszyny”? Przyczynek do dziejów gospodarczych Polski w okresie międzywojennym – wykład prof. dr. hab. Ryszarda Kaczmarka (17 lutego, sobota, godz. 16.00)
Czy tylko funkcjonalizm? Nurty architektury modernistycznej w dwudziestoleciu międzywojennym – wykład dr Anety Borowik (10 marca, sobota, godz. 16.00)
wykład Agnieszki Kołodziej-Adamczuk (14 kwietnia, sobota, godz. 18.00)

warsztaty dla dzieci:
Świat w kwadratach i trójkątach zamknięty (2 grudnia, sobota, godz. 12.30)
Mówiące znaki (20 stycznia, sobota, godz. 12.30)
Marzenia w opakowaniu (17 lutego, sobota. godz. 12.30)
Marzenia w opakowaniu, czyli zabawy z Moną Lizą (3 marca, sobota, godz. 12.30)
Ostra linia buntu (14 kwietnia, sobota, godz. 12.30)
zapisy na zajęcia: tel. 32 281 82 94, w. 127

katalog towarzyszący wystawie czasowej „W rytmie buntu. Polska awangarda międzywojnia”

więcej o wystawie czasowej „W rytmie buntu. Polska awangarda międzywojnia”