Ślązaka portret własny. Ile w nas Cholonka, a ile Kutza?

Żywotek ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego, fot. T. SzemalikowskiPodczas kolejnego wykładu z cyklu Mit – pamięć – tożsamość Magdalena Pospieszałowska poruszy zagadnienia związane z różnymi sposobami portretowania Ślązaka w śląskiej literaturze oraz teatrze.

Po raz kolejny pochylimy się nad książką Kazimierza Kutza Piąta strona świata, nowością będzie natomiast przywołanie kultowej książki Janoscha Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny oraz stworzonego na jej podstawie spektaklu katowickiego Teatru Korez pt. Cholonek.

W tytule spotkania celowo zestawione zostały dzieła Ślązaków, których sposób obrazowania mieszkańców Śląska bardzo się różni. Zarówno Janosch (Horst Eckhert), jak i Kazimierz Kutz swoje wizerunki Ślązaków stworzyli w oparciu o własne obserwacje oraz historie od nich zasłyszane. Który Ślązak jest zatem prawdziwy? Prymitywny filozof, który swoją mądrość opiera o pragmatykę zwykłego życia, samorodny inteligent, a może chytry oportunista obdarzony darem dostosowywania się do rzeczywistości, jaka by nie była?

Być może oba te obrazy są prawdziwe, może oba fałszywe, a może tak naprawdę niewiele się od siebie różnią? Zapraszamy 21 stycznia do wspólnego poszukiwania odpowiedzi na te pytania.

Data: 21 stycznia 2017 (sobota), godz. 16.00
Miejsce: pl. Jana III Sobieskiego 2, Centrum Edukacji
Prowadzący: Magdalena Pospieszałowska
Wstęp wolny